Ceny zemního plynu: Jak jsou na tom teď?
Ceny zemního plynu mírně rostou a zdražování podle odborníků ještě není u konce. Domácnosti by se tak na zvýšení účtů měli připravit. A už dnes si můžete porovnat, zda platí tak akorát nebo ne. Energetický regulační úřad totiž zveřejnil ceny. A jaké jsou?
Jedna burza různé ceny
Odhadovat vývoj ceny je dosti složité, protože její výši ovlivňují i sesterské komodity jako je například ropa. Roli hraje také geopolitická situace. Dodavatelé nakupují zemní plyn na energetických burzách a záleží na tom, jak výhodně nakoupí. Takže když dodavatelé nakupují na stejné burze, ceny se liší, což pak jde vidět zvlášť při vyšší spotřebě. Domácnosti, které zemním plynem vytápí, mohou díky změně dodavatel ušetřit kolem 5- 10 tisíc korun. Rozdíly v platbě jsou mezi některými dodavateli někdy i 200 korun za megawatthodinu.
Následující čtvrtletí a ceny zemního plynu
Spotřebitelé mohou k porovnání cen zemního plynu využít on-line kalkulačky. Každého čtvrt roku totiž Energetický regulační úřad zveřejní tzv. indikativní ceny zemního plynu, to znamená doporučené ceny, které slouží jako návod pro spotřebitele a nezávazné doporučení pro obchodníky. Pro následující třetí čtvrtletí stanovil regulátor cenu na 699 korun za megawatthodinu pro domácnosti, které vytápí plynem. Pro domácnosti využívající plyn k ohřevu vody kolem 749 korun a domácnosti, které na plynu vaří 899 korun.
Indikativní cena není konečnou cenou
Porovnání cen není jednoduché, protože indikativní cena je uváděna jako jednosložková, takže je nutné toto porovnání provádět na typových spotřebách. Indikativní ceny plynu, které zveřejňuje regulátor, nezahrnuje ani DPH. Je tak nutné k nim přičíst regulovanou složku ceny. Ta je však specifická pro dané distribuční území. Všechny tyto údaje pro výpočet celkové ceny jsou zjistitelné v cenících dodavatelů nebo jej spotřebitelé najdou na svém vyúčtování.
Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.