Černé scénáře se zatím nenaplnily: mrazy působily jen lokální škody
Nedávné mrazy potrápily opět nejvíce sadaře, kteří měli oprávněný strach o své ovocné stromy. Teploty totiž padaly v noci na některých místech pod nulu a květy ovocných stromů doslova trpěly. Někteří lidé stavěli ovocným stromům stany, jiní je kryli jinými ochrannými prostředky, například textilií apod. I tak došlo k fatálním následkům, které jsou pro ovocné stromy bohužel ztrátové a nenávratné. Nejvíce utrpěly broskve a meruňky v Česku i na Moravě. Škody ale mohly být mnohem větší, alespoň prozatím.
Mrazy potrvají do poloviny května
Ani loňský rok nebyl k pěstitelům ovocných stromů příliš shovívavý. Lidé bojovali s nejnižší úrodou za posledních sto let a škody se vyšplhaly až na 1,3 miliardy korun. Na zhodnocení letošních mrazů je ještě příliš brzy, mrazy totiž ještě dorazí, následky mohou mít podobný scénář. Valnou většinu stromů neschováte, není se proti prudkým změnám teplot jak bránit. Beznaděj a zoufalství v takových případech prožívá většina sadařů.
Mrazy zasáhly západní i jižní Čechy
Teploty klesaly až k mínus 5 stupňům Celsia. Pro květy ovocných stromů jako jsou broskve nebo meruňky to může znamenat úplný konec. V příštích týdnech bude záležet na počasí úplně nejvíce. Pokud by přišly mrazy opakovaně a budou-li trvat dlouho, je nutné počítat se ztrátami ovoce ve velkém množství. Až do poloviny měsíce května hrozí, že budou teploty v noci nízké. Zda to stromy ustojí se zatím neví.
Teplo uvede vegetaci vždy rychle do oběhu
Mráz prudce zkosí vše, co příroda započne. Jako ochranu před holomrazy použili sadaři v Holovousech na Novojičínsku v meruňkových sadech i tzv. pálení svící. Propálení parafínových svící vyjde na jednu noc až na 50 000 korun, teplota se meruňkám díky tomuto ne zcela úspěšnému efektu zlepší přitom jen o dva stupně Celsia. I tak dělají sadaři pro růst meruněk co se dá. Hektarový sad vyžaduje nespočetné množství svící. Při představě, že mrazy potrvají několik nocí, jdou náklady do několika stotisícových položek. To není možné zvládnout především ekonomicky.
Sadaři tak používají na záchranu stromů i techniku pálení slámy a štěpky. Po dobu pěti až šesti týdnů je potřeba minimalizovat následky katastrof. Není to lehký úkol pro sadaře ani pro samotnou přírodu.
EU se škodami pomohla
EU vyčlenila na škody loňský rok až 445 milionů korun. Úroda i tak klesla s porovnáním předchozími pěti lety až o 65 procent, ze 138 445 tun ovoce na 48 058 tun. Největší škody se podepsaly na jabloních. O veřejnou podporu žádalo několik stovek pěstitelů, přesněji 539. Ovocnářských podniků je přitom celkem 750. Peníze měly být určeny na založení letošní nové úrody. Opět všichni balancují nad propastí i nejistotou před katastrofickými scénáři. Doufejme jen, že se již nikdy nenaplní. Lidé nepamatují na horší úrodu, v historii je ta loňská prozatím nejhorší. Snad ji nepřekoná ta letošní
Zdroje informací: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2657765
https://m.echo24.cz/a/Hr25h/zpravy-domov-nejnizsi-uroda-za-100-let
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.