Češi a jazyky. Zlepšení, ale pořád je to nedostatečné

01_prace

Často se řeší, jak dobře jsou Češi jazykově vybaveni. Na jednu stranu je nutné říct, že se zlepšujeme. Pořád to však dle níže uvedených dat nestačí na požadavky nynější praxe. Společně se na tuto problematiku podíváme. Pojďme tedy na to!

40 % nabídek požaduje jazyk

Podle společnosti Grafton Recruitment vyžadují zaměstnavatelé jazykové dovednosti u uchazečů u 4/10 nabídek práce. Dle statistik Eurostatu na tom však ani nyní nejsou Češi nikterak dobře. Naopak spolu s Francouzi, Poláky, Rumuny a Italy patříme mezi nejhorší národy v Evropské unii co se jazykových dovedností týče.

Které jazyky zaměstnavatelé vyžadují

Stále se nejvíce požaduje znalost anglického jazyka. Jde o asi 55 % ze všech pracovních nabídek, u kterých se požadovala znalost cizího jazyka. Angličtina je pětkrát více žádanější než všechny ostatní cizí jazyky a desetkrát více než němčina. Ta je však druhým nejžádanějším jazykem u nabídek práce. Třetí příčku obsadila francouzština. Ta je požadována asi 45krát méně než anglický jazyk. Dále se v první pětce nachází ještě italština a holandština.

Jaká úroveň je po uchazečích vyžadována

Dále je důležité také to, jakou konkrétní úroveň zaměstnavatelé po uchazečích o pozici vyžadují. Asi 46 % všech pracovních nabídek, které vyžadují znalost cizího jazyka, vyžaduje nejvyšší možnou míru znalosti jazyka. Tedy úrovně C1 nebo C2. Toto je však s to splnit jen 36 % uchazečů. Asi 54 % uchazečů o práci ovládá cizí jazyk na střední úrovni, tedy B1 či B2). 66 % kandidátů na pracovní pozice umí anglicky. I u uchazečů jde o nejrozšířenější cizí jazyk, jehož znalostí se mohou chlubit. Druhá pozice patří němčině, kterou však ovládá jen asi 12,5 % uchazečů. Třetí místo patří francouzštině, kterou ovládá 7 % uchazečů.

Zdroj dat: TZ Grafton Recruitment z 24. 2. 2021
Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.