Češi kvůli zdražování méně nakupují
Dva roky globální pandemie, extrémní počasí v mnoha částech světa a aktuálně i největší ozbrojený konflikt na evropském kontinentě od konce Druhé světové války: to jsou ingredience koktejlu, který nyní musíme chtě nechtě pít. Výsledkem je zdražování v míře, kterou naše společnost již hodně dlouho nezažila. Není proto divu, že se současná situace projevuje i v nákupním chování Čechů.
Češi zdražování pociťují
Prudký nárůst cen dohnal Čechy ke změně zvyklostí a o něco rozumnějším nákupům. Dříve košík bezhlavě naplněný až po okraj dnes střídá spíše skromný nákup. Nejistá budoucnost a současné dění ve světě přimělo Čechy šetřit, nekupovat zbytečnosti a každý nákup si dobře rozmyslet.
Díky tomu, že rostou ceny elektřiny, pohonných hmot, plynu a dalších komodit včetně zemědělských, se zdražují i finální produkty. Lidé tak musí více počítat a není divu, že prioritu mají potraviny a jiné základní zboží.
Foto: Pixabay
Nakupuje se méně
Situace na Ukrajině se promítá do cen i spotřebitelského chování až od konce února, současně byl loňský rok celý silně ovlivněný pandemií koronaviru. O současné situaci proto příliš nevypovídají meziroční změny. Z tohoto pohledu tržby rostly v únoru např. prodejcům sportovního vybavení i elektroniky, stejně jako drogeriím.
Důležité je spíše měsíční srovnání. Zatímco v lednu ukazovalo meziroční srovnání maloobchodních tržeb na růst 6,5 procenta, v únoru to bylo již jen 2,9 procenta. Pokud ze srovnání vyřadíme prodej automobilů, bude se jednat o pokles z 10,5 procenta na 4,6 procenta.
Podíváme-li se samostatně na segment potravin, uvidíme mezi lednem a únorem meziměsíční pokles o 2,2 procenta. To vše je známkou toho, že lidé své nákupy skutečně omezují. To nejhorší nás přitom podle všeho teprve čeká. Ani v blízké budoucnosti tak nelze čekat změnu tohoto trendu.
Zdroje informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/rust-trzeb-v-maloobchode-v-unoru-zpomalil-40392827
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.