Česká koruna se nám v době koronaviru hodí

Koruny

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jestli je česká koruna ideálním platidlem? Možná si musíte přiznat, že ano. Vždyť jen na sociálních sítích a internetu všeobecně se nachází spousta různých grafů a článků, jež pojednávají o tom, že by bylo lepší mít euro. Vždyť naši východní sousedé ho již mají a podle mnohých grafů se mají lépe. Dojem tragického stavu koruny je však pouze jakýmsi omylem.

Matoucí ukazatele

V první řadě je zapotřebí ukázat na vzrůst slovenského exportu. Ten je mylně přisuzován právě euru. Může za něj přitom existence několika automobilek. Právě ony stojí za vzrůstem produkce vozů. Skutečně počet auta na hlavu staví Slovensko na vrchol piedestalu. Automobilky se ale zvedly hlavně díky levné pracovní síle a poměrně vysoké míře nezaměstnanosti. Euro mělo pramalý vliv.

Růst ekonomiky

Příznivci eura hovoří o tom, že v roce 2019 dokázala slovenská ekonomika vzrůst o 2,17 %. Ta naše pouze o 1,34 %. Ano, rozdíl je znatelný, nicméně Slovensko rostlo ekonomicky lépe než ČR v době, kdy ještě euro nemělo. Od roku 2000 do 2008 byl růst na Slovensku 5,7 %, u nás 4,3 %, nicméně v Polsku třeba 4,2 %. U Polska byl nicméně nárůst od roku 2009 do 2018 ve výši 3,5 %, na Slovensku jen 2,3!

A co první kvartál letoška?

Naše ekonomika poklesla o 2,2 %, zatímco slovenská o 3,9 %. A propad průmyslu? U nás jsme šli dolů o 10,8 %, zatímco na Slovensku o 19,6 %. Kdo byl na vině? Ano, máte pravdu, ony zmiňované automobilky. Jen pro zajímavost se ještě podíváme na míru nezaměstnanosti. Ta u nás vzrostla o 3,4 %, ale na Slovensku o 6,57 %. Česko si navíc s korunou drží rating, zatímco na Slovensku byl snížen. Buďme tedy za korunu rádi. V době koronavirové určitě.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.