Česká národní banka zvyšuje úroky. Zdraží hypotéky?
Česká národní banka zvyšuje úrokové sazby. To je zpráva, která před více jak týdnem zaplavila český finanční rybníček. Jde o první takový případ od finanční krize (2009 -2012) a ČNB je první a zatím jedinou národní bankou v celé Evropě, která takto učinila. A proč tomu tak je? Po dlouhé době, kdy inflace byla od 0 do 1%, se zdražuje více a ČNB tímto krokem chce zmírnit růst cen. Dalším důvodem je zklidnit a takzvaně „zchladit“ ekonomiky, která podle ekonomů a bankéřů vykazuje známky „přehřátí“.
Výrazný růst. Z 0,05% na 0,25%
Česká národní banka tak avizuje, že úroky stoupnou z 0,05% na celou čtvrtinu procenta. Půjčky by podle odhadů měly zdražit, avšak spotřebitel by to nemusel výrazněji pocítit. ČNB také oznámila růst lombardní sazby z 0,25% na 0,5%. Zároveň se ale guvernér Jiří Rusnok brání jakýmkoli katastrofickým scénářům. Naposledy totiž zvyšovala centrální banka úrokové sazby v roce 2008, tedy před světovou hospodářskou a finanční krizí. Naopak dnes dodává, že jen míra inflace není hlavní důvod. Bylo-li by tomu tak, nezvyšovali by ani repo, ani lombardní sazbu. „Naše ekonomika je však do jisté míry přehřátá a zchlazení jí neuškodí.“ říká guvernér. Zmínil také odhad na růst ekonomiky. V letošním roce to má být růst o 3,6%. Další dva roky by si měly každý polepšit asi o 3%.
Zdraží úvěry a hypotéky
Avšak jedna z jistot je ta, že se zdraží, jak spotřebitelské úvěry, tak hypotéky. Podle ekonomů se ale nemusíme ničeho bát. Změny ovlivní, jak tyto dvě kategorie produktů, tak například i zúročování vkladů klientů. Dopad však nebude tak drastický. Banky totiž již očekávaly tento krok a ceny již pozvolna rostly. Nyní tak nebudou změny skokové. Zdražení úvěrů a hypoték může sebou přinést i pro klienty pozitivnější věci. Konkurence na trhu komerčních bank by měla docílit zvýšení úrokových sazeb na spořicích účtech, které jsou dnes minimální a s úrokem okolo 1% jste to ještě vyhráli.
Řešení drahých nemovitostí?
A je tu ještě jeden faktor, který může mít na změny vliv. Silná koruna, která se po ukončení intervencí ČNB stala silnější a posiluje vůči euru i britské libře. Je to tedy jeden z důvodů spuštění akce. Navíc přemrštěné ceny nemovitostí ve velkých městech jsou dnes také problém. Centrální banka chce tedy zvýšením úrokových sazeb snížit možnost lidí brát si hypotéky na cokoli a například nakoupit domy či byty, které pak nad cenou pronajímat. To poté má za následek růst cen nemovitostí.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.