Česká republika zdaní digitální velikány, jako je Google či Facebook
Vláda Andreje Babiše schválila zavedení sedmi procentní daně pro velké internetové společnosti ze zahraničí působící na území České republiky. Jedná se zejména o naprosté giganty trhu jako Google či Facebook. Do státního rozpočtu by díky tomuto kroku mělo přitéct až pět miliard korun ročně s tím, že počátek platnosti je odhadován na polovinu roku 2020. Nutno podotknout, že návrh sice ještě neschválil parlament ani nepodepsal prezident Miloš Zeman, žádné komplikace se ovšem neočekávají.
Časově omezená použitelnost novely zákona
Digitální daň se bude vztahovat víceméně jen na velké, zahraniční hráče působící na českém trhu. Podle připravovaného modelu tvoří základ daně tržby za služby vztahující se k tuzemským uživatelům, které náleží k danému zdaňovacímu období. Tím bude podle předpokladů jeden kalendářní rok. Daň se pak bude hradit v měsíčních zálohách se splatností ve lhůtě pro podání daňového přiznání.
Zákon bude podle ministerstva financí, které má na starosti Alena Schillerová spadající pod Hnutí ANO, platit pouze po omezenou dobu. Poslední zdaňovacím obdobím se tak stane rok 2024. Proč k tomuto kroku vláda vlastně přistoupila? Údajně tím hodlá zvýšit tlak na přijetí řešení na úrovni OECD nebo minimálně Evropské Unie.
Společnosti, kterých se nová digitální daň dotkne
Digitální dani by měly být vystaveny internetové firmy s celosvětovým obratem nad 750 milionů eur, což je v přepočtu na naši měnu přibližně 19 miliard korun. Dále pak musejí disponovat ročním obratem na území České republiky ve výši minimálně 100 milionů korun. Na základě těchto údajů můžeme snadno vyvodit, že jde o společnosti Google, Facebook, Apple či Amazon.
Digitální dani se naopak vyhnou společnosti, pro něž je poskytování internetových služeb pouze okrajovou činností a většinu zisku generují jiným způsobem. Zásadním faktorem při posuzování se tak stane podíl inkasa ze zdanitelných služeb na celkových výnosech v Evropě. Vyloučeny budou podniky s podílem nižším než deset procent.
Odborníci vidí digitální daň jako dobrý krok, jenže…
Zavedení digitální daně ve všech ohledech dává smysl. Její plánovaná výše (7 %) je však podle odborníků na online marketing snad až příliš velkým soustem. Následkem toho může dojít ke zdražení reklamních prostor na Googlu a Facebooku. To samozřejmě povede ke zvýšení výdajů za propagaci jednotlivých firem na našem trhu nebo naprostému odklonu k jiným marketingovým nástrojům.
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.