Česká výroba hudebních nástrojů je výstavní
Česká tradice výroby hudebních nástrojů má velmi dlouhou historii a ve světě stále dobrý zvuk. Covidová pandemie a válka na Ukrajině se všemi jejími důsledky se na tomto specifickém, avšak velmi úspěšném průmyslu podepsala negativně. Nyní ale čeští výrobci hudebních nástrojů zažívají opět blýskání na lepší časy.
České firmy a výroba hudebních nástrojů
Česká republika není v oblasti výroby hudebních nástrojů velmoc, která by zaplavovala svými výrobky globální trh. Na druhou stranu jsou mnohé české nástroje považovány za špičkové a cení si jich často i profesionální hudebníci té nejvyšší úrovně. Asi nikomu není nutné představovat značku pianin a klavírů Petrof s historií sahající do roku 1864.
Foto: Pixabay
Kromě toho jsou ale na českém trhu aktivní i další firmy. V posledních letech se prosazuje např. rodinný výrobce špičkových akustických kytar Furch Guitars. Jeho výrobky používají i takoví hudebníci jako Suzanne Vega, Per Gessle nebo hudebníci skupiny Bon Jovi. Mezi další velké značky patří i firmy Amati a Harmonikas.
Pandemie, válka a návrat k normálu
Covidová pandemie a s ní spojené lockdowny sice zpočátku vedly k určitému navýšení zájmu o hudební nástroje, neboť lidé trávili čas doma měli proto o nástroje zájem. Otřesy na trzích ale později znamenaly také zdražování materiálů jako je dřevo či kovy, stejně jako zdražování energií apod. To se ve velké míře opakovalo po ruském útoku na Ukrajinu.
Výrobci tak byli nuceni zdražovat a odbyt klesal. Řada firem si (lidově řečeno) sáhla na dno, musela šetřit, propouštět a omezovat výrobu. Dnes se však tento byznys s tržbami okolo miliardy korun opět navrací k normálu a firmy mohou opět pomýšlet na expanzi, akvizice apod. Snad to vydrží!
Zdroje informací: https://ekonom.cz/c1-67335200-remeslo-ktere-ma-zvuk-cesti-vyrobci-prodali-nastroje-za-miliardu
https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-hudebni-nastroje-made-in-czech-republic-40345394
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.