České kluby táhnou, Slovan Liberec jedná o změně majitele
Před několika dny vyšla najevo překvapivá zpráva, když čínští majitelé dali zelenou českému miliardáři Pavlu Tykačovi, který se zajímá o odkup pražské Slavie. Té se mimořádně daří na evropské scéně, když společně s dalšími dvěma zástupci postoupily do jarních klubů. Jednání o převzetí klubu je na nejlepší cestě. Netrvalo dlouho a objevují se další informace ohledně změny majitele klubu. Dosavadní majitel klubu, Ludvík Karl, jedná o prodeji klubu Ondřejovi Kaniovi.
Jak by mělo vypadat vedení?
Ondřej Kania je spoluzakladatelem společnosti JK Education. Společnost se angažuje v oblasti vzdělávání a provozuje také síť soukromých škol nejen v České republice, ale také v Chorvatsku nebo na Slovensku. Letos změnila skupina svůj název na „Consilium“. Kania v ní působí jako výkonný ředitel. I po prodeji by měl 70letý stávající majitel Ludvík Karl zůstat v klubu s minoritním podílem. Karl je vlastníkem sklářské firmy Preciosa a do Slovanu vstoupil v polovině devadesátých let. S klubem zažíval různá období, ale nejvíce utkví v paměti tři mistrovské tituly.
Slovan Liberec
V novodobé historii české nejvyšší soutěže patří Slovan Liberec určitě k nejúspěšnějším klubům. Za tu dobu slavil třikrát mistrovský titul a dvakrát pohár FAČR (MOL Cup). Svůj první titul získal Liberec v sezóně 2001-02 pod vedením Ladislava Škorpila. V následující sezóně smolně prohráli kvalifikaci o Ligu Mistrů s pozdějším vítězem, AC Milán. Ten dokázali liberečtí v domácí odvetě dokonce porazit 2:1, ale kvůli tehdejšímu pravidlu venkovních gólů postoupil milánský celek, jelikož první zápas vyhrál doma 1:0. Toto pravidlo bylo zrušeno před dvěma lety po více než padesáti letech.
Liga Mistrů
Fotbal je velmi oblíbeným prostředím pro movité podnikatele. Ve světě velkého fotbalu si můžeme všimnout hned několika gigantů, jejichž majitelé mají téměř nevyčerpatelné zdroje. Pravidelní účastníci Ligy Mistrů nemají o finance nouzi. Postupem do základních skupin a případným postupem do dalších fází si kluby přijdou na velmi slušné peníze. Postupem do základní skupiny nejprestižnější klubové soutěže na světě vynesl klubům 15,64 milionů eur. Za každou výhru nebo remízu si kluby rovněž vydělají peníze. Za výhru 2,8 milionů eur, za remízu 930 tisíc eur. Postup do vyřazovacích fází přináší klubům možnost zajímavého výdělku, který se přibližuje částce za postup do základních skupin.
Blýská se na lepší časy?
Co je ale nutno dodat, tak že český klubový fotbal zažívá v Evropě mimořádně zdařilou a rekordní jízdu. Mezi jednotlivými zeměmi mu za letošní sezónu náleží páté místo, celkově je však na 11. pozici v součtu za posledních pět sezón. Z tohoto hlediska máme velkou šanci, že budeme mít příští sezónu dva účastníky bojující v předkolech o Ligu Mistrů a sezónu na to přímého účastníka. Teoreticky se rýsuje i možnost, že bychom měli přímého účastníka i v příští sezóně. Tato možnost je možná pouze v případě mistrovského titulu Slavie, která disponuje nejlepším klubovým koeficientem a splňuje další podmínky.
Nic to ale nemění na tom, že se začínají v lize pohybovat zajímavá jména. Fotbalovou Spartu vlastní Daniel Křetínský. Ten, i přes různé přešlapy v minulosti, momentálně zažívá vydařené období. Slavie podle posledních zpráv změní čínského majitele za českého miliardáře, Pavla Tykače. Velkou trojku uzavírá další úspěšný klub posledního desetiletí, Viktoria Plzeň, ve které i přes prodej nadále zůstává v čele představenstva, Adolf Šádek. Plzeň byla prodána švýcarsko-rakouské podnikatelské skupině. Ostravský Baník vlastní rovněž miliardář.
Dočkáme se dalších zajímavých jmen v českém fotbale i v následujících letech?
Zdroj: Autor, https://www.idnes.cz/fotbal/prvni-liga/ondrej-kania-slovan-liberec-majitel.A231215_103334_fotbal_jic, https://www.e15.cz/domaci/kania-jedna-o-koupi-vetsinoveho-podilu-fotbaloveho-klubu-slovan-liberec-1412367
Náhledové foto: Wikipedia Ondřej Kania