Česko čeká zásadní změna: Rozdíly v platech žen a mužů se musí snížit

Žena v práci

Rozdíly ve mzdách mezi muži a ženami jsou v Česku stále výrazné, zejména na obchodních a účetních pozicích. Nová směrnice EU plánuje zvýšit transparentnost a snížit diskriminaci do roku 2027.

Rovnost v odměňování je v Česku stále v nedohlednu. Však pouze 27 % Čechů nevnímá rozdíly ve mzdách mezi muži a ženami. Největší disproporce jsou ve Zlínském, Královéhradeckém a Jihočeském kraji, kde ženy v průměru vydělávají výrazně méně než jejich mužští kolegové. Nejproblematičtější situace je na obchodních pozicích a v účetnictví, kde rozdíl dosahuje až 22 %.

Kde jsou rozdíly největší?

Podle průzkumu personální agentury Grafton Recruitment je největší rozdíl ve mzdách mezi muži a ženami ve Zlínském kraji, kde ženy berou v průměru o 7573 Kč méně. V Královéhradeckém a Jihočeském kraji je tento rozdíl o něco menší, ale stále významný, kolem 16 %. Naopak nejmenší rozdíly jsou v Karlovarském kraji, kde rozdíl činí 3679 Kč.

Největší rozdíly panují na pozicích, jako jsou obchodníci a účetní, kde ženy berou až o 22 % méně. Výrazné rozdíly jsou i v dalších oblastech, například u operátorů ve výrobě (16 %) či v administrativě (12 %). Vývojáři softwaru na tom s rozdíly nejsou tak špatně, mzdová mezera zde činí pouhá 4 %.

„Důvodů, proč jsou rozdíly v některých krajích větší než v jiných, může být mnoho – od struktury zaměstnanosti v daném kraji, přes míru zastoupení mezinárodních firem až po porodnost a dostupnost předškolní péče,“ komentuje situaci Jitka Kouba z Grafton Recruitment.

Většina zaměstnanců si rozdílů všímá

Průzkum Grafton Recruitment ukazuje, že až 73 % respondentů si rozdílů ve mzdách mezi muži a ženami všímá. Jako důvody uvádějí historické zvyklosti, rozdílné vyjednávací schopnosti a přímou diskriminaci na základě pohlaví. Zbylých 27 % dotázaných rozdíly nevnímá, a to hlavně pracovníci mezinárodních firem, které dodržují striktní pravidla rovných odměn.

Podle Martina Mala z Grafton Recruitment firmy, které už nyní ctí rovné odměňování, často pocházejí ze zahraničí, kde tento proces zažily už ve své domovské zemi. Mezi obory, kde se princip rovných odměn realizuje, patří podnikové služby, retail, telekomunikace, bankovnictví či logistika.

Evropská unie tlačí na transparentnost

Narovnání rozdílů ve mzdách by mělo být podpořeno novou směrnicí EU, která bude od června 2027 vyžadovat od firem s více než 150 zaměstnanci každoroční reportování mzdových rozdílů mezi muži a ženami. Firmy budou muset prokazovat, že ve mzdách nečiní rozdíly, a to již od fáze náborového pohovoru.

Tato směrnice má za cíl zvýšit transparentnost a odstranit diskriminaci v odměňování. Firmy, které doposud nedbaly na rovné mzdy, budou muset postupně srovnat své praktiky. Jak upozorňuje Malo, zaměstnanci budou mít nově nárok na náhradu škody, pokud zjistí, že byli ve mzdách diskriminováni.

Firmy mají nyní poslední šanci začít s dorovnáváním mezd a zavést jasná pravidla před rokem 2027. Ačkoliv se situace zlepšuje, stále je před námi dlouhá cesta, než budou ženy na pracovním trhu plně rovnocenné svým mužským kolegům.

Zdroje info: Autor, Jitka Kouba, Grafton Recruitment

Náhledové foto: Pixabay