Česko hlásí návrat aneb Ruského plynu k nám teče stále více
Do Česka teče stále více plynu z Ruska. Dokonce více než tomu bylo dříve. Tímto však dochází k narušení celoevropské snahy v rámci odstřihnout se od energií země vedoucí válku proti Ukrajině. České ministerstvo však má jasný argument, proč tomu tak je.
Česká republika se vrací k ruskému zimnímu plynu. V listopadu se jeho odběr navýšil až na 94 %. Západního plynu k nám teče v těchto dnech jen zanedbatelné množství. Jenže ČR tímto spolu s několika dalšími zeměmi narušuje celoevropskou snahu v rámci odstřižení se od energií od země, která vede válku proti Ukrajině. České ministerstvo průmyslu a obchodu to obhajuje vysokými německými poplatky, které výrazně navyšují ceny plynu ze západu.
Paradoxní situace aneb rozhodující je cena
Paradoxem je, že v tomto měsíci do Česka teče více plynu, než tomu bylo v posledních letech. V listopadu se tak jeho odběr navýšil až na 94 %. Pro obchodníky je rozhodující cena. Nakoupí tak to, co je pro ně nejpříznivější. Aktuálně je to plyn z Ruska. Přestože ČR nemá s ruským Gazpromem žádné smluvní závazky, avšak její dodávky ze sousedního Slovenska, které čerpá plyn z Ruska, od loňska výrazně vzrostly.
Podíl ruského plynu roste
Podíl plynu z Ruska, který se k nám dostává, postupně roste. Zatímco letos v září se ho k nám zhruba dostávalo 40 %, tak nyní je to více než 90 %. Ruského plynu dodávaného na maďarský a slovenský trh byl přebytek, a tak bylo výhodnější ho koupit. Zatímco plyn tekoucí přes Německo, tj. hlavně norský a zkapalněný například z USA byl a do konce roku bude zatížen poplatkem. Ten si Němci účtují za uskladnění plynu.
Už jen letos v říjnu přiteklo do Česka výrazně více plynu, než tomu bylo loni v říjnu. Několikanásobný meziroční nárůst odběru plynu z Ruska koresponduje s výrazným meziročním poklesem objemu plynu, jejž Česká republika získává tranzitem přes Německo. A tak k nám proudí tolik ruského plynu jako už dlouho ne, meziročně až zhruba 40x více.
Tranzitní poplatek
Po vypuknutí války na Ukrajině ČR posílila dovoz plynu z jiných zdrojů, a to včetně Norska a terminálu na zkapalněný plyn v Nizozemsku. Tyto zásoby však musí projít několika zeměmi, které si za skladování plynu účtují poplatek. A právě poplatky účtovány Německem jsou hlavním důvodem, proč došlo k obnovení dodávek plynu z Ruska.
Náhledové foto: Pixabay