Česko jako centrum nelegálního obchodu s tygry
Nelegální obchod s kočkovitými šelmami kvete všude možně ve světě. Podle přední světové organizace na ochranu přírody není výjimkou ani Česká republika. Poslední zpráva této organizace uvádí, že u nás funguje rozsáhlý obchod s tygry.
Novelizace klíčového zákona
Senát by měl hlasovat o novelizaci zákona, jenž by měl nahradit aktuální legislativu. Ta je nedostačující. Objevil se ovšem pozměňovací návrh Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Ten fakticky vrací novelu do současného znění. Jinými slovy, většinu divokých druhů zvířat by bylo možné jak množit, tak i drezurovat. A to se do senátu už tak dostal velmi složitě vydobytý kompromisní návrh.
Krajně alarmující zpráva ze zahraničí
Dvě světoznámé organizace Traffic a WWF přichází s informacemi o nelegálním obchodu s tygry, kterému se nevyhnula ani Česká republika. Z nelegálního obchodu jsou konkrétně podezírány tyto země:
- Belgie,
- Česká republika,
- Francie,
- Německo,
- Itálie a
- Velká Británie.
Opakované záchyty nelegálních výrobků
V letech 2013, 2014, 2016, 2018 byly v České republice zabaveny mnohé produkty a výrobky, které se přímo týkají tygrů. Jedná se hlavně o:
- tygří drápy,
- kosti,
- prášky,
- vývary
- a mnohé jiné produkty
Tygr bengálský: Zdroj obrázku Pixabay.com
Nesrovnalosti mezi chovateli
Dokumenty o chování šelem mezi různými chovateli nejsou zrovna dvakrát v pořádku. Tygr může být například uvedený jako uhynulý, nicméně převeden je na preparátora. Dokumenty u některých zvířat byly dokonce zaměněny. Jinak se uváděla podezřelá úmrtnost tygrů ve věku 5 až 6 let.
Kvetoucí import, export a reexport v ČR
V letech 2013 až 2019 došlo k vyvezení z ČR do zemí Evropské unie celkem 45 živých tygrů. Opačným směrem putovalo 111 zvířat. Jinak došlo k reexportu celkem 84 živých tygrů, a to v letech 2013 až 2016. Veškerá zvířata pocházela z chovů v zajetí, přičemž celkem 48 jich bylo pro potřeby cirkusů a podobných vystoupení. Podle analýz je většina tygrů i lvů v ČR chována soukromě. Jen pro zajímavost uvádíme čísla z roku 2018. V domácích chovech, cirkusech apod. bylo celkem 144 ze 166 lvů a 98 ze 118 tygrů. Zbylá zvířata jsou evidována v ZOO.
Novela zákona v senátu by tedy měla být schválena v takovém znění, jak přišla z poslanecké sněmovny.
Zdroj dat: Musing, L. (2020) Falling through the system: The role of the European Union captive tiger population in the trade in tigers: https://www.traffic.org/publications/reports/eus-unlikely-role-in-global-tiger-trade/
Tygr ussurijský: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.