Česko je členem NATO již 25 let. Jedná se i o zdroj stability naší ekonomické stability a prosperity

NATO

Výročí čtvrtstoletí od vstupu České republiky do Severoatlantické aliance v roce 1999 se na Pražském hradě konala konference nazvaná „Naše bezpečnost není samozřejmost“. Vystoupilo na ní několik prominentních řečníků včetně prezidenta Petra Pavla a bývalého prezidenta USA Billa Clintona, za jehož administrativy došlo k rozšíření NATO právě o ČR, Polsko a Maďarsko. Na konferenci zaznělo několik zajímavých postřehů, které stojí za to zmínit.

Jak šel čas s NATO

Česká republika vstoupila do NATO dne 12. března 1999. I když se na řadě činností podílela jakožto člen skupiny „Partnerství pro mír“ již od roku 1994, velmi krátce po vstupu odsouhlasil tehdejší kabinet Miloše Zemana účast na zásahu NATO v Kosovu v podobě poskytnutí letišť a další infrastruktury. První akce, které se Česko jakožto člen NATO účastnilo, byla nicméně poznamenaná vnitropolitickými spory týkající se našeho zapojení.

Po teroristických útocích na Spojené státy v roce 2001 se nicméně česká republika postavila s velkou rozhodností na stranu USA ve chvíli, kdy byl poprvé v historii aktivován tzv. „článek 5“. Prestiž Česka v rámci Aliance začalo stoupat. V roce 2002 se v Praze dokonce konal summit NATO.

armáda

Foto: Pixabay

Češi se také začali prosazovat do vysokých pozic ve strukturách NATO. Generál Jiří Šedivý byl náměstkem generálního tajemníka NATO a současný prezident Petr Pavel zastával dokonce funkci předsedy vojenského výboru NATO. V dnešní době je velmi vysoce hodnocena aktivita České republiky ve směru k pomoci Ukrajině napadené Ruskem. Zapomenout nelze ani na účast českých sil v zahraničních misích.

Nejedná se přitom jen o přímou vojenskou pomoc, ale i diplomatickou snahu o zajištění munice nebo přijímání velkého počtu válečných uprchlíků. Česko navíc konečně začne znovu naplňovat závazek na minimální výdaje na obranu ve výši 2 % HDP. To vše činí z Česka ceněného partnera.

Význam NATO pro Českou republiku

Členství České republiky v NATO považuje za prospěšné více než 70 % obyvatel České republiky. Lidé přitom nejčastěji zmiňují bezpečnostní záruky jakožto hlavní důvod. Je ale třeba dívat se na členství v NATO i jinak. Generál Jiří Šedivý na zmíněné konferenci zmínil např. to, že stabilita, kterou členství v NATO přináší dává jistotu zahraničním investorům, což významně pomáhá české ekonomice.

S členstvím v NATO se ale logicky pojí i závazky. Ty nesouvisí pouze s přímým vyzbrojováním armády a zvyšováním její bojeschopnosti. Česká republika je tranzitní zemí pro všechny přesuny aliančních vojsk v ose směřující k východnímu křídlu NATO. Je proto závazkem České republiky zlepšit silnice, mosty i železniční infrastrukturu, aby bylo její využití maximálně efektivní a dostačovala kapacitně. Často zmiňovaným úkolem bylo i posílení obranného průmyslu (toho českého i celoevropského).

Členství v NATO umožnilo a umožňuje České republice, aby fungovala v období bezprecedentní stability a pod bezpečnostními zárukami. Jedná se i o jeden z pilířů naší ekonomické prosperity. Važme si proto svého členství a dbejme, aby byla Česká republika i nadále spolehlivým a ceněným partnerem. Není to jen úkol armády, ale celé společnosti.

Zdroje informací: https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/za-25-let-se-cr-stala-uznavanym-a-uspesnym-clenem-nato_564780.html

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/to-nejlepsi-co-se-mohlo-stat-rekl-clinton-o-vstupu-ceska-a-dalsich-zemi-do-nato-347035

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.