Česko není v produkci vánočních stromků soběstačné. K dramatickému zdražení ale letos nedojde

vánoční stromky

Ani letos není Česko v pěstování vánočních stromků soběstačné, i letos se budou muset stromky ze zahraničí dovážet. Ztrácí tak díky dlouhému převozu hlavně na kvalitě, do cen prodávaných stromků se ale ani tento fakt nikterak hluboce nepropíše. Jak to bude s cenami vánočních stromků konkrétně?

Ročně se spotřebuje 1,3 milionu stromků

Z 90 procent lidé skupují převážně jedli kavkazskou, z pěti procent tvoří prodej smrk pichlavý, který ale podle řady českých rodin v teple velmi rychle opadá. O borovice i smrky jeví lidé obecně minimální zájem, celkový podíl klesne pravděpodobně pod pět procent, ještě loni se přitom zájem pohyboval kolem deseti procent. Hlavní je, že ceny zůstanou víceméně stejné, zdražení bude minimální. Kavkazská jedle bude stát o šedesát korun více, u ostatních stromů změnu ceny ani nepoznáte.

Ve školkách rostou stromy roky

Na růst do dvou metrů se čeká na plantážích i několik desítek let. Stromy nejsou učiněný zázrak z kouzelného proutku. Stromky se musí pěstovat od drobného semene, což může trvat roky. Do prodeje se dostávají zpravidla již v začátku prosince, v listopadu se začnou teprve těžit. Nedočkavci si tedy budou muset ještě na prodej českých stromků pár dní počkat, byť na několika málo místech již prodej začal.

Vánoce 2024

Foto: Pixabay

Na kolik vás stromky vyjdou

Lidé si tedy za vánoční stromeček připlatí oproti loňsku minimální sumu, zdražení vyjde letos asi na deset procent. Kavkazská jedle stála loňský rok 690 až 990 korun. Letos vás vyjde o pár desítek korun více, její cena se bude pohybovat od 750 do 1050 korun. Do zvýšení ceny se bohužel promítla nejen vyšší sazba za DPH, ale i náklady za zdražená hnojiva, práci lidí i energii. Přesto se nejedná o zdražení dramatické.

Odkud stromky pocházejí a který je nejlevnější

Polovinu prodávaných stromů tvoří domácí produkce, druhá polovina stromů se musí přivážet ze zahraničí, zejména pak z Dánska a Polska. Nejlevněji vás vyjde 1,5metrový smrk ztepilý, ten můžete pořídit již za čtyři stovky. O padesát korun více vás vyjde smrk pichlavý. Stejnou hodnotu zaplatíte i za borovici. Nejdražší je jako každý rok jedle z Dánska.

Umělý stromek řada lidí nechce

Umělé stromky jsou dražší než ty živé a díky plastům také neekologické. Životní prostředí se dostává díky nižšímu prodeji umělých stromků konečně do popředí. Lidé kupují umělé atrapy stromků stále méně, o dost výhodněji je vyjde stromek živý. Použití neobnovitelných zdrojů lidé vnímají jako velkou pohromu. Stále proto přibývá těch, kteří chtějí přispět raději zdravému životnímu stylu a volí stromek živý.

Zdroje informací: https://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/218769/za-symbol-vanoc-zaplatime-vic-stromky-podrazi-o-10-procent.html

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vanoce-ceny-zdrazeni-kapr-cukrovi-inflace-maslo-stromek.A241119_184344_domaci_krd

 Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.