Česko stále hledá strategii pro podnikání ve vesmíru
Řekne-li se létání do vesmíru, většina lidí si představí mise raketoplánů, nebo cestu člověka na Měsíc. V současné době ale není vesmír jen místem pro provádění špičkových výzkumů dostupných jen těm největším velmocem. Blízký vesmír je dnes především místem pro podnikání. Česká republika má tak nejvyšší čas na to, aby pojmenovala svoje cíle a představy o tom, jak se chce ve vesmíru angažovat.
Vesmír jako podnikatelský prostor
Podnikatelské aktivity ve vesmíru generují dnes roční obrat ve výši 400 miliard dolarů s tím, že ekonomové odhadují možný růst až do výše v řádu trilionů dolarů. V současné době se podnikatelé zaměřují především na komunikační služby, nebo třeba specializované snímkování zemského povrchu. Obrovský potenciál má ale také těžba nerostných surovin, ať již na měsíci, Mebo na asteroidech.
Mnohé země masivně podporují své firmy v podnikání ve vesmíru. Typickým příkladem je Čína, týká se to ale i Spojených Států, Izraele, Indie, nebo Japonska. I takové země jako je miniaturní Lucembursko si význam blízkého vesmíru uvědomují a lákají společnosti podnikající ve vesmíru k tomu, aby se usadili právě u nich.
Foto: Pixabay
Česko a vesmír
I mnohé české firmy se na vesmírném podnikání podílejí a jsou velmi úspěšné. Příkladem může být start-up zabývající se vyhodnocováním družicových dat zemědělcům po celém světě. Co ale České republice chybí, je jasně definovaný národní program a cílená podpora firem, které se do vesmíru chtějí vydat. Hrozí nám tak nebezpečí toho, že si naše firmy z vesmírného koláče v budoucnu ukousnou příliš malou část.
Zdroje informací: https://hlidacipes.org/cesko-nema-strategii-co-delat-ve-vesmiru-ve-hre-jsou-telekomunikace-energetika-i-suroviny/
https://finmag.penize.cz/byznys/428309-pres-vesmir-do-sveta-ceske-startupy-nakopne-novy-space-hub
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.