Cesta k finanční nezávislosti je dlouhá a vede přes osobní displínu
Kdo by nechtěl být finančně nezávislý. Je to krásný pocit vědět, že vám každý měsíc přibudou na účtu peníze, aniž byste kvůli nim museli jít do svého zaměstnání a tam osm a půl hodiny každý den v potu tváře vydělávat peníze. V našich končinách většina lidí takové finanční nezávislosti obvykle dosahuje až s odchodem do starobního důchodu. Ale dá se vůbec v tomto případě hovořit o nezávislosti? Důchody v České republice nejsou nijak zvlášť vysoké a senioři ve většině případů jsou ohroženou skupinou, kterou každé zvýšení spotřebních cen může uvést do finančních problémů. Jak se tedy dobrat k tomu, abyste byli opravdu finančně nezávislými?
Co to je pasivní příjem?
Pod označením finanční nezávislost se schovává pokrytí veškerých vašich výdajů z pasivních příjmů. K těm patří hlavně příjmy z pronájmu budov a bytů, zisk z dividend, dluhopisů nebo investičních fondů i zisk z úroků. Výhodou pasivního příjmu je hlavně to, že nemusíte vůbec pracovat. Ale můžete, pokud vás vaše práce naplňuje a máte ji jako koníček.
Velmi často se pasivní příjem označuje jako FIRE – Financial independence retiring early, tedy finanční nezávislost a předčasný důchod. Díky pasivnímu příjmu je totiž možné si užívat důchodu již v poměrně mladém věku, když dosáhnete finanční nezávislosti. Jenže, jak se k ní dostat? To je otázka, na kterou spousta lidí hledá správnou odpověď.
Vytvořte si svůj plán finanční nezávislosti
Abyste mohli být finančně nezávislými, musíte si vytvořit svůj vlastní plán, jak na to. A prosím neříkejte si, že vyděláváte tak málo, že se vás tato problematika vlastně vůbec netýká. Můžete začít třeba tím, že si vytvoříte jednoduchou tabulku, do níž si budete zaznamenávat veškeré své příjmy a výdaje. A najednou zjistíte, kam vám mizí velké částky peněz:
- že nemusíte mít tak drahý paušál pro mobil, když stejně data nevyužíváte
- že lze v pohodě omezit stravování po restauracích a raději si uvařit doma
- že topíte doma ve starém a nehospodárném kotli
- že máte doma ledničku s vysokou spotřebou elektrické energie a podobně.
Těch možností, kde ušetřit, se jistě najde u každého dost. A s penězi, které takto uspoříte, lze již začít pomalu pracovat jinak – investovat je nebo šetřit je na termínovaných vkladech a postupně rozšiřovat své finanční portfolio investicemi do podílových listů, akcií, nemovitostí.
Chce to ovšem zvýšit úsilí a změnit některé vaše návyky
Platí, že peníze, které nevidíte, neutratíte. Do začátku stačí z výplaty určitou část financí odkládat na spořicí účet, kde je necháte ležet bez povšimnutí do doby, než s nimi budete chtít začít investovat.
Zajímavé jsou například P2P půjčky (peer to peer lending). Jedná se o půjčování peněz lidem přímo od lidí za pomoci zprostředkovatele a on-line platformy bez účasti bank a bez vysokých poplatků. V České republice je podmínkou pro fungování P2P platformy vlastnit licenci od České národní banky ve smyslu zákona č. 370/2017 Sb. I zde platí, že byste měli vybírat dostatečně bonitního dlužníka a vsadit na diverzifikaci, tedy půjčit svůj obnos více dlužníkům. Počítat je ovšem třeba s omezenou likviditou investice do P2P půjček. U nás jsou asi nejznámější P2P platformou Zonky, i díky televizní reklamě.
Abyste získali finanční nezávislost, měli byste mít několik příjmů, jež se nebudou navzájem ovlivňovat. Nikdy není pozdě začít se zajímat o svou finanční budoucnost, ať je vám 25, 35 nebo 55 let, vždy se do toho můžete pustit s disciplínou, bez níž to opravdu nejde.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Orientace v oblasti financí je velmi důležitá. Pokusím se vám prozradit mnohé zajímavosti.