Chcete pracovat v Tesle? Muskova pravidla, která nikdy neměla uniknout na veřejnost

Možná se vám práce pod vedením Elona Muska zdá jako povolání snů. Koneckonců, jde o jednu z nejrychleji se rozvíjejících firem světa s velkým potenciálem, takže platy tu určitě nebudou špatné. Ovšem vždycky platí pravidlo, které říká „něco za něco.“

Pokud máte odpor ke čtení a studiu, pak se sem ani nehlaste. Jednou z prvních věcí, kterou dostanete do ruky, je totiž příručka pro zaměstnance. Ale protože Tesla zkrátka a dobře nedělá nic standardně, nečekejte ani tady nudnou snůšku nařízení a zákazů. Koneckonců, obdobný štos papírů stejně většina z nás po přečtení prvních dvou stran znechuceně odloží. Takže v čem je tahle „formalita“ v Tesle jiná?

Muscova „antipříručka“ umí i pobavit

Ano, samozřejmě. Kázeň na pracovišti musí být. Ale pro to, abyste mohli dobře fungovat, se musíte co nejdříve seznámit se všemi pravidly, která by se vás mohla týkat. Ovšem neformální jazyk si do naší mysli najde mnohem rychlejší cestu, než upjatě napsané řádky. Posuďte sami.

Tak se se Musk například vyjadřuje o absenci na pracovišti. Mluví žoviálně, a místy dokonce trochu ostřeji „Máme za to, že pokud nezavoláš a neukážeš se v práci, jsi pitomec. A měl bys mít opravdu pádný důvod pro to, že jsi nám nedal vědět, jinak poletíš.“

Firemní kultura Tesly jako vyšitá. To pochopí každý, kdo o Elonu Muscovi aspoň trochu něco ví. Koneckonců, je to on, kdo firmu reprezentuje a stará se o její propagaci, byť není vždy pokaždé pozitivní. Ovšem negativní reklama, tak reklama. Znáte to.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jsme Tesla. Měníme svět. Jsme ochotní všechno přehodnotit.“

Takhle zní uvítací pozdrav v téhle nevšední příručce. Tak co říkáte, měli byste chuť číst dál? My rozhodně ano. Dál vás bude čekat snůška klasických náborových výrazů. Tesla hovoří o tom, že si mezi svými zaměstnanci přeje mít jen výjimečné lidi, kterým nebude líto žádného úsilí k tomu, aby ze sebe dostali maximum. A to každý den. Chce také čestnost a to vždy. I ve chvíli, kdy vás nikdo nevidí.

A pokud se vám taková příručka nelíbí, máte si sbalit svých pět švestek a vydat se jinam.  „Nemyslíme to zle, tak to prostě je,“ dodává Muscova příručka. Nádavkem přidává, že pokud nepatříte mezi spolehlivé lidi, není tahle práce pro vás.

Vtipnost za každou cenu nečekejte, praktičnost však ano

Ale nenechte se mýlit. Neformálnost tomuto dokumentu nijak neubírá na důležitosti. Nejde jen o oběžník pro pobavení, ale o skutečným kodex, se kterým se zkrátka musíte seznámit. Jinými slovy – klidně se pobavte, napsané věci však dodržujte do puntíku. A čtěte důkladně a nejlépe několikrát.

To mi nikdo neřekl“ je výmluva, která tu nebude nikdy přijata. Objasňuje hned vzápětí příručka z Tesly. Jinými slovy, vždy se ptejte. Ptejte se kohokoliv, o kom si myslíte, že by mohl vyřešit váš problém. Mailujte, telefonujte… Jde o základní stavební kámen firemní struktury Tesly. Zapomeňte na zkostnatělou strukturu stojící na všemocných vedoucích. Když nevíte, ptejte se – svého vedoucího, vrchního manažera nebo třeba přímo Muska. Nic není nemožné, vše je povoleno, dalo by se říct.

Pozdní příchody jsou něco, co dělají děti ve škole. Tohle není škola.“ Jednoduše a výstižně řečeno. Co víc si přát? Elon Musk ví. „Ujisti se, že se v práci bavíš,“ dodává na dalších stránkách. Vyzývá k nalezení nových přátel i zkoušení toho, co jste ještě nevyzkoušeli. Koneckonců, právě zábavě se věnuje jeden poměrně dlouhý bod. Nakonec pak následuje i odkaz na interní webovovu stránku, kde lze najít vše, co se do antipříručky nevešlo.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.