Chyby, kterých se dopouštíme v daňovém přiznání
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Období podávání daňového přiznání máme úspěšně za sebou a nutno podotknout, že poměrně velké procento občanů České republiky se stejně jako každý rok dopustilo zbytečných chyb, které jednání s úřady jen prodlužovaly. Samozřejmě chápeme, že vyplňování přiznání k dani z příjmu není ani zdaleka jednoduchým procesem, nicméně díky informacím obsaženým v tomto článku se snad v příštích letech poučíte.
Pozor na vyplňování osobních údajů
Říkáte si, že pokud něco umíte zopakovat několikrát za sebou jako kolovrátek, bezpochyby to jsou kontaktní a osobní údaje? Právě v tomto směru mnoho lidí chybuje při podávání daňového přiznání. I tady platí zlaté pořekadlo „dvakrát měř, jednou řež“, takže vždy pečlivě zkontrolujte všechny tyto nezbytnosti, podpisy nebo správnost telefonního čísla a e-mailové adresy. Když objeví finanční úřad nějaký problém, může vás pak rovnou kontaktovat.
Uveďte všechny příjmy až na výjimky
V daňovém přiznání se musejí objevit všechny příjmy, které jste v průběhu minulého roku inkasovali. Pokud něco vinou nepozornosti vynecháte, zbytečně si koledujete o potíže. Jestliže jste si kromě podnikání jako OSVČ přivydělávali i na dohodu a nepřekročili přitom limity, do daňového přiznání tyto příjmy uvádět nemusíte. V opačném případě ale nemáte na vybranou.
Daňová zvýhodnění a slevy v nesprávné podobě
V daňovém přiznání můžete uplatňovat daňové zvýhodnění na dítě, pokud už tak ovšem nečiní druhý rodič. Ten musí jako přílohu dodat Čestné prohlášení nebo Potvrzení od zaměstnavatele druhého z poplatníků. Takové potvrzení stačí přiložit pouze jednou, opakovaně se o něj naštěstí nemusíte starat.
Hodně se také stává, že lidé nesprávně uplatňují slevu na manželku nebo na studenta. Zatímco v případě slevy na studenta máte nárok do 26 let, slevu na manželku smíte získat v případě, že příjmy protějšku nepřesáhnout roční hranici 68 tisíc Kč.
Pozor na pozdní dodání
Finanční úřady v drtivé většině případů tolerují, pokud člověk nestihne odevzdat daňové přiznání v termínu a dokument dodá se zpožděním jednoho týdne. Samozřejmě na to ale nelze spoléhat a proto je vždy lepší přijít o pár dnů dříve.
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.