Chystáte se do Británie? Počítejte se stávkami
Konec roku 2022 se ve Velké Británii nese ve znamení stávek napříč mnoha obory. Stávkují zdravotníci, úředníci, strojvůdci, řidiči autobusů, stejně jako zkušební komisaři v autoškolách nebo pošťáci. Nyní se k nim přidají i celníci, což může způsobit problémy každému, kdo bude chtít cestovat do Británie.
Největší stávky od osmdesátých let
Současná vlna stávek má srovnání pouze v době divokých osmdesátých letech, kdy se s nimi musela potýkat premiérka Margaret Thatcherová. Současný premiér Rishi Sunak zatím volí stejnou taktiku jako jeho předchůdkyně, tj. neustupovat stávkujícím a držet se svého plánu, tedy nezatěžovat napjatý státní rozpočet v době rostoucí inflace navyšováním platů státních zaměstnanců.
Britský premiér vyjádřil politování nad problémy, které lidem stávky způsobují a ujistil, že jeho cílem je nastavení spravedlivé platové politiky. V současné době je ale jeho prioritou snížení vysoké inflace. Je na místě také zmínit, že opačný přístup, tedy plán masivních investic ze strany státu vedly k pádu vlády Sunakovi předchůdkyně Liz Trussové.
Foto: Pixabay
Problémy na hranicích
Do stávky vstoupí až tisíc zaměstnanců pohraniční stráže, což bude znamenat problémy na mnoha letištích i přístavech. Postiženy budou i letiště v Londýně, v Manchesteru, nebo v Glasgow. Vláda povolá armádu, aby nedostatek pracovníků z části alespoň nahradila. Přesto lze v posledních dnech roku očekávat problémy a zpoždění na mezinárodních a sekundárně i na vnitrostátních letech.
Zástupci stávkujících navíc tvrdí, že počítají s dlouhodobým stávkováním, které může trvat i dlouhé měsíce.
Zdroje informací: https://www.bbc.com/news/business-64060584
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.