Čína čelí extrémnímu počasí: Sucho na severu a záplavy na jihu ohrožují potravinářství
Čína se potýká s extrémním počasím, které ohrožuje potravinovou bezpečnost druhé největší ekonomiky světa. Na severu země panuje sucho a rekordní teploty, zatímco jih zaplavují prudké deště. Oblasti, které produkují velké množství rýže a pšenice, byly silně postiženy, což narušilo období jarní a letní výsadby.
Severní oblasti v obležení sucha a veder
Na severní části Číny dolehly měsíce extrémního sucha a rekordních teplot. Klíčové pšeničné regiony Henan a Shandong hlásí kritický nedostatek vody, který zásadně narušil jarní výsadbu. Podle ministerstva zemědělství hrozí, že teploty přesáhnou 35 °C, což jen prohloubí stávající krizi.
Suchá zem nedokáže poskytnout životně důležitou vlhkost „Trvale vysoké teploty zrychluji úbytek vláhy v půdě, což v některých oblastech způsobilo sucho negativně ovlivňující letní osevní sezónu,“ varuje úřad s tím, že situace bude pravděpodobně přetrvávat.
Ztráty jsou nejvyšší od začátku měření
Provincie Henan, která se podílí čtvrtinou na celkové pšeničné produkci Číny, zaznamenala v květnu srážky o 70 % nižší než je dlouhodobý průměr. Téměř tři desítky meteorologických stanic v zemi překonaly v první polovině června rekordy nejvyšších naměřených teplot, když rtuť teploměru vyšplhala až na 40,2 °C.
Jižní regiony v obležení monzunových dešťů
Zatímco sever bojuje s kritickým nedostatkem vody, jih Číny zažívá pravý opak. Hlavní rýžové oblasti jsou už několik týdnů sužovány intenzivními monzunovými přívaly, při kterých srážky v některých místech dosahují dvojnásobku normálu.
Riziko bleskových povodní a sesuvů půdy Podle čínské meteorologické správy byly silnými dešti nejvíce zasaženy regiony Zhejiang, Fujian, Jiangxi, Hunan, Guangxi a Guizhou. Státní protipovon koordinační ústředí vydalo nouzový stav kvůli hrozbě bleskových povodní a geologického nebezpečí v podobě sesuvů půdy.
Ztráty na úrodě zkomplikují výživovou situaci
Rozsah případných ztrát na úrodě zatím není znám, je však zřejmé, že souhra extrémních výkyvů počasí na severu i jihu země zkomplikuje už tak napjatou situaci v zásobování Číny potravinami. S přibývajícími klimatickými extrémy bude čínská vláda nucena hledat nová řešení, jak zajistit dostatek potravin pro 1,4 miliardy obyvatel.
Extrémní počasí v Číně může mít dalekosáhlé důsledky. Čína je největším producentem a spotřebitelem rýže na světě, takže jakékoli narušení produkce může mít dopad na ceny potravin na globálním trhu. Sucho a záplavy v Číně by mohly také vést k růstu cen energií a dalších komodit.
Zdroje info: Reddit, X, https://edition.cnn.com/2024/06/14/business/china-record-heat-rain-food-security-intl-hnk/index.html
Náhledové foto: Pixabay