Čína čelí nejdelší deflaci od 60. let a hledá cestu z krize
Nejnovější ekonomická data potvrzují, že čínské ceny pokračují v poklesu už druhým rokem. Jde tak o nejhlubší deflační propad za několik desetiletí a analytici očekávají, že bude trvat i v dalších měsících. Neobvykle dlouhé období zlevňování podrývá spotřebu a způsobuje, že čínská ekonomika roste v nominálním vyjádření pomaleji, než by se očekávalo. Roli sehrává také krize na realitním trhu a riziko vyostřující se obchodní války, která by mohla situaci ještě zhoršit.
Krize cen připomínající Maovu éru
Čínská ekonomika se propadla do nejdelšího deflačního cyklu od 60. let, kdy tehdejší Velký skok vpřed způsobil hospodářskou recesi. Podle většiny ekonomů zůstaly oficiálně měřené ceny v minulém roce v záporné dynamice a letošní vyhlídky ukazují na pokračování. „Stimulace, stimulace, stimulace, zejména na fiskální straně, je v Číně velmi potřebná,“ upozorňuje na nutnost silnějších státních zásahů asijský ekonom Frederic Neumann. Dlouhotrvající deflace totiž vedle snižování firemních zisků a rozpočtových příjmů postupně sráží také kupní sílu domácností.
Slabá poptávka a realitní propad
Krize v bydlení, která z domácností vymazala podle odhadů biliony dolarů, vede spotřebitele ke zdrženlivějšímu utrácení. Společnosti přesto udržují výrobu a někdy dokonce rozšiřují kapacity, i když se nacházejí v prostředí nízké či záporné rentability.
Jak říká Louis Kuijs ze S&P Global Ratings, „mnoho firem je ochotno a schopno udržovat, nebo dokonce rozšiřovat výrobu a kapacity za okolností nízké nebo záporné ziskovosti“. Tento přetlak v nabídce prohlubuje nebezpečí dalšího poklesu cen. Zároveň hrozí, že obchodní spory se Spojenými státy odkloní exportní proudy a nutí podniky ještě více se spoléhat na omezenou domácí poptávku.
Nejasné vyhlídky a pomalá reakce
Oficiální místa zatím nepřicházejí s dostatečně razantními opatřeními, která by deflační pasti zabránila. Podle hlavního ekonoma JPMorgan Zhu Haibina „záporný deflátor HDP neboli slabý růst nominálního HDP poškodí ekonomiku přímo prostřednictvím slabých zisků podniků a slabých fiskálních příjmů“.
Proto nyní sílí hlasy, aby Peking více cílil na konkrétní hodnotu inflace a přizpůsobil tomu svou fiskální a monetární politiku. Další podporu zatím slibuje pouze obecné navýšení rozpočtového deficitu a drobné snížení úrokových sazeb. Slabnoucí trh s nemovitostmi a zdrženlivá spotřeba však naznačují, že cesta z deflačního sevření bude dlouhá a postupná.
Zdroje info: Bloomberg, https://www.wionews.com/business-economy/china-faces-the-longest-deflation-streak-since-the-mao-era-in-the-1960s-8628713, https://www.businesstimes.com.sg/international/global/china-facing-longest-deflation-streak-mao-era-1960s
Náhledové foto: Pixabay