Čína se rozhodla zakročit proti vynucování přesčasových hodin
Vysoké pracovní nasazení je pro Asii typické. Všechno má ale své hranice a zdá se, že Čína se k nim právě přiblížila. Standardem celé řady firem se totiž stalo tzv. schéma „996“ odkazující na šestidenní pracovní týden s pracovní dobou od devíti hodin ráno do devíti večer. Čínská vláda proti tomuto schématu vytáhla do boje.
996 je nelegální
Čínské ministerstvo práce a nejvyšší čínský soud vydaly tento týden společné prohlášení, ve kterém připomněly čínským firmám, že i v Číně existuje něco jako pracovní právo a vynucování podobně brutálních pracovních rozvrhů je nelegální.
Jedná se o poměrně zásadní intervenci čínské vlády, byť není ani zdaleka první. Čínská vláda v poslední době jasně ukazuje, že ani ty největší kolosy a jejich představitelé si nemohou dělat co se jim zlíbí a pořád se odpovídají právě jí. Příkladem budiž stále poněkud záhadné zmizení jednoho z nejbohatších Číňanů a zakladatele obchodu Alibaba Jacka Ma.
Právě Jack Ma v minulosti schéma 996 obhajoval a nabádal Číňany k tomu, aby byly vděční za to, že žijí právě v kultuře, ve které jim je takto vysoké pracovní nasazení umožněno.
Foto: Pixabay
Čeho je moc, toho je příliš
Číňané ale mají už nějakou dobu požadavků na takto extrémní výkony „dost“. Právě tlak veřejnosti donutil vládu zakročit ve prospěch zaměstnanců. V posledních letech se začaly čím dál tím častěji objevovat případy kolapsů z přepracování či sebevražd. Objevil se dokonce i případ, kdy se pracovník doručovací společnosti upálil na protest proti tomu, že mu firma odmítla proplatit přesčasy, na které měl nárok.
Vláda tak nyní firmy upozornila, že pracovní týden má maximálně 44 hodin a cokoliv nad tento rámec musí být zaměstnancům proplaceno. Lze očekávat, že čínské firmy si varování vlády, pro kterou je sociální stabilita velmi důležitým parametrem, vezmou k srdci. Právě proto, že vláda si v poslední době opravdu nebere servítky a vyžaduje od firem prakticky absolutní poslušnost ve všech ohledech.
Není proto divu, že řada firem (např. výrobce smartphonů Vivo) okamžitě přispěchala s prohlášením, ve kterém ujišťuje, že své chování k zaměstnancům změní.
Foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.