Čína zavedla do provozu vlastní dopravní letoun, chce snížit závislost na Airbusu a Boeingu
V neděli dopoledne zažila Čína událost, kterou mnozí považují za další milník na její cestě k postavení hlavní světové velmoci a upevnění jejího dosavadního postavení. Na lince ze Šanghaje do Pekingu totiž nasadila letecká společnost China Eastern dopravní letoun střední velikosti C919, tedy letadlo čínské výroby. Čínští politici i veřejnost to vnímají jako narušení monopolu firem Boeing a Airbus.
C919 se představuje
Letoun C919 je produktem firmy Commercial Aviation Corporation of China (COMAC) a svojí kapacitou a dalšími parametry přímo konkuruje strojům Airbus A320 nebo Boeing 737, které většina lidí dobře zná ze svých cest po Evropě. Letoun C919 je dílem čínských inženýrů a je montován přímo v Číně, byť některé části – včetně motorů – jsou importované ze zahraničí. Letoun se vyvíjel 15 let a nyní tedy získal veškerá povolení pro pravidelný komerční provoz, do kterého byl v neděli také nasazen.
Foto: Pixabay
Protahování čínských technologických svalů
Jedná se o další důkaz toho, jak významně se posouvají technologické schopnosti Číny i v oblastech, které byly donedávna doménou Západu. Při veřejném komentování tohoto čínského úspěchu čínští politici zmínili některá prohlášení z doby před dvaceti lety, kdy čínskou ekonomiku charakterizoval především fakt, že k tomu, aby si Čína mohla na Západě pořídit dopravní letadlo, muselo do zahraničí vyvést na 800 milionů košil nebo kusů jiného oblečení.
Komerční nasazení stroje C919 ukazuje, že Čínu už zdaleka nelze chápat jako gigantickou tkalcovskou dílnu nebo levnou montovnu. Pro západní svět se jedná o rovnocenného soupeře jak na poli politickém a ekonomickém, tak čím dál tím více i na poli technologickém. A právě tam se bude rozhodovat o budoucí prosperitě.
Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/novy-cinsky-letoun_2305281013_cen
https://denikn.cz/minuta/1158325/
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.