Čísla nejsou optimistická. Češi šetří už i na lécích
Už to tu kdysi bylo a nyní opět, a ještě ve větší míře. Zkrátka Češi musí zase utahovat opasky. Jenže tentokrát i když šetří, tak je zásah do rodinného rozpočtu daleko razantnější. Mnohým nezbývá než šetřit i na věcech pro život nezbytných, jako jsou například léky. Prognóza zatím není příznivá.
Snížení tržeb maloobchodníků
Ano, čekalo se to, ale ne až tolik. Tržby tuzemských maloobchodníků se v březnu propadly více než se předpokládalo. Realita hovoří jasně. V březnu došlo k meziročnímu snížení maloobchodních tržeb o 8,1 procenta oproti odhadovanému 6,6 procenta. Jedná se již o jedenáctý měsíc v řadě, kdy obchodníkům neustále klesají tržby. A nejinak tomu bude i v následujících měsících, kdy lze očekávat další snížení tržeb.
Lidem nezbývá nic jiného než šetřit, a to opravdu na všem. Prodává se méně potravin, elektroniky, potřeb pro domácnost, oděvů i obuvi, ale také léků a zdravotnických potřeb. Logicky je i snížený zájem o kulturu či sport. I když zájem by určitě byl, ale nejsou na to finance. Lidé musí mnohdy činit zásadní rozhodnutí a zvážit, co si opravdu mohou dovolit.
Výjimkou jsou jen pohonné hmoty. Ty však loni v březnu měly razantní nárůst až takřka do extrému. Například nafta se vlivem vpádu Ruska na Ukrajinu a jeho ekonomických dopadů prodávala až za 50 Kč za litr. Letošní březen byl příznivější, kdy cena byla o cca 15 Kč na litr nižší.
Permanentní pokles internetových obchodů
Zde je pokles ještě razantnější. Je to dáno nejen šetřením, ale také možností, že si lidé mohou pořídit věci v kamenných prodejnách, supermarketech či hypermarketech. Aktuálně zcela nejhorší situace panuje u prodeje výrobků pro domácnost, kde došlo k meziročnímu propadu tržeb 18,4 procenta.
Nepříznivá prognóza
Centrální banka varuje, jestliže vláda v květnu nepředloží dostatečně zeštíhlující konsolidační balíček, můžou jít úroky stále nahoru. Základní sazbu už takřka rok drží neměnně na dosti vysoké úrovni 7 procent. Další zvýšení úroků by ČNB tlačilo na ještě razantnější pokles tržeb maloobchodu. A to třeba proto, že by mohly podražit spotřebitelské úvěry. Inflace bude spotřebitele trápit podstatně delší dobu. Stejně tak delší čas bude také výrazným způsobem snižovat jejich kupní sílu. Snižování inflace z odhadované dubnové úrovně 13,5 procenta bude do konce roku jen velmi pozvolné a mnohem pozvolnější, než se na začátku roku očekávalo.
Náhledové foto: Pixabay