ČNB: Byty jsou nadhodnoceny až o čtvrtinu

Bydlení

Minulý týden uvedla Česká národní banka, že cena bytů je výrazně nadhodnocena, ovšem nepřichází žádné zpřísnění podmínek pro komerční banky ohledně poskytování hypoték. Proč? A co dalšího ČNB o trhu s nemovitostmi tvrdí?

Rychlý růst cen je pro ČR riziko

Česká národní banka ve své zprávě označila rychlý růst cena nemovitostí za významný zdroj systémových rizik české domácí ekonomiky. Na druhou stranu však uvedla, že nechystá zpřísňování podmínek pro banky ohledně poskytování hypotečních úvěrů. ČNB shrnuje, že silný růst cen nemovitostí u nás má za následek zhoršení příjmové dostupnosti bydlení. Stejně tak tento růst způsobuje nadhodnocení cen bydlení. Dle ČNB o 17 %. V některých lokalitách však dělá podíl investičních bytů až jednu čtvrtinu.

Roztáčení spirály

Podle v médiích citovaných představitelů České národní banky se pak v současnosti začíná opět točit spirála dluhového financování nemovitostí a očekávaného růstu jejich cen. Stejně tak se však očekává, že poskytovatelé hypotečních úvěrů u nás, tedy komerční banky, budou při poskytování peněz na bydlení obezřetnější. To zejména kvůli ekonomicky méně dobrým časům, které nás při pandemii koronaviru a po ní dozajista čekají.

Centrální banka podmínky hypoték zpřísňovat nebude

Právě to, že jsou banky více obezřetné, je podle ČNB důvod, proč nebudou měnit podmínky pro poskytování úvěrů komerčními bankami. Nebudou tedy znovuzavedeny limity ukazatelů, které byly centrální bankou zrušené na jaře, ani ČNB nebude zpřísňovat jiné podmínky. Stejně tak se však banka nechala slyšet, že považuje poskytnutí hypotečního úvěru za hranicí dluhu (osminásobek ročního čistého příjmu a 40 % čistého měsíčního příjmu) za velmi rizikové. Posledním důvodem ČNB, proč nezavádět přísnější regulaci, bylo zjištění, že ve valné většině banky dosavadní podmínky dodržují. Někdy jsou i obezřetnější.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.