Co dělat, když necháte peníze v bankomatu

Bankomat

Už se vám to někdy stalo? Vybíráte peníze v bankomatu, avšak zapomenete na důvod, pro který tuto činnost děláte. Necháte tam peníze, které jste si vybrali. Nejde o nic neobvyklého. Jak takovou situaci řešit? Chce to hlavně klid a chladnou hlavu. Na to, jak se v takové situaci zachovat, se dnes podíváme.

Ohlaste to bance

Hned první věc, kterou musíte udělat je, že se vrátíte na „místo činu“ a podíváte se, zda zde ještě peníze nezbyli. To však pomůže jen pokud máte štěstí a na své opomenutí přijdete bezprostředně po výběru. Pokud jste se tedy vrátili, nebojte se ani zeptat kolemjdoucích a podobně. Dalším krokem musí být kontakt s bankou, u které máte platební kartu a účet. Buď osobně nebo přes telefonní linku. V tomto ohledu nehraje roli banka, která bankomat provozuje. Vždy kontaktujte jen vaši banku.

Sepište protokol

Nahlásíte-li takovou ztrátu bance, určitě řekněte, že o tom chcete sepsat protokol. Dále zahajte reklamační řízení. Právě pro takové zahájení je onen protokol potřeba. Vaše banka by vám formulář měla poskytnout. Banka se pak zkontaktuje buď se společností Visa či MasterCard. Jedna z nich pak bude informovat provozovatele bankomatu.

Reklamační řízení

Toto řízení obvykle trvá déle. Proto buďte trpělivý. Může to trvat několik týdnů či měsíců. Reklamační řízení bude pro vás úspěšné jen a pouze tehdy, pokud peníze z bankomatu po vašem zapomenutí opět zajely do bankomatu, či je poctivý nálezce vrátil. Pokud si je však někdo přivlastnil, reklamace nebude úspěšná, jelikož provozovatel vaše peníze nemá. Pokud bude tedy reklamace zamítnuta, neváhejte kontaktovat policii. Ponechání si peněz, které někdo najde u bankomatu totiž je trestný čin. Poté může při vyšetřování policie spolupracovat s bankou nebo provozovatelem bankomatu, kteří jí mohou například poskytnout záběry z kamer.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.