Co dělat, když nemůžete splácet půjčku? Hlavně nestrkejte hlavu do písku!
Většina žadatelů o půjčku si nastavuje její splatnost tak, aby ji měli co nejdřív z krku. To je ostatně také případ šestatřicetiletého Martina, kterého vysoké splátky a další okolnosti dostaly do zbytečných komplikací. Protože přišel o práci, neměl z čeho splátky hradit. Co dělat v takovém případě? Prozradíme na následujících řádcích.
Vysněné auto mi pěkně zkomplikovalo život
„Po škole jsem nastoupil do jedné menší firmy, kde jsem zastával post obchodního zástupce. A obchodní zástupce se už v dnešní době zpravidla neobejde bez automobilu. Vlastní auto jsem neměl, proto mi ve firmě přidělili služební.
Po několika letech mě tenhle post přestal naplňovat a já se proto začal poohlížet po něčem, co by mě bavilo a zároveň naplňovalo. Vody obchodu jsem opustil a začal se živit jako svářeč. Svařování bylo mou vášní už od střední školy. Když mi nabídli zajímavě placené místo, ani chvíli jsem proto neváhal.
Jedinou nevýhodou bylo, že jsem musel za prací dojíždět do více, či méně vzdálených koutů republiky. Služební vůz jsem pochopitelně vrátil bývalému zaměstnavateli a začal řešit, kde seženu jiný. Současný zaměstnavatel vozový park nevlastnil, proto bylo pořízení auta čistě v mé režii. Protože nejde o zanedbatelný výdaj, rozhodně jsem si jeho koupi nemohl dovolit za „hotové“.
Začal jsem se proto poohlížet po půjčce. Protože jsem přesně věděl, jak s vypůjčenými prostředky naložím, začal jsem oslovovat banky a nebankovní společnosti, které nabízely účelovou půjčku přímo na pořízení automobilu. Našel jsem čtyři zajímavé nabídky a jednu z nich vybral. Veškeré vyřizování probíhalo online a peníze jsem měl na účtu zhruba za týden.
Pořídil jsem si proto vysněného plechového miláčka a začal se naplno věnovat tomu, co mě vždycky bavilo. Moje nadšení bohužel netrvalo dlouho. Vzhledem k nastalé situaci okolo nového druhu koronaviru se se mnou zaměstnavatel na konci dubna rozloučil. A já se dostal do nezáviděníhodné situace. Ze dne na den jsem zůstal bez příjmu. Splátky za nové auto ale bylo potřeba hradit dál.
Kontaktoval jsem proto svého věřitele, se kterým jsem se domluvil na odkladu splátek. Rozhodně to ale nebylo zadarmo. Uhradit jsem musel jednorázový poplatek, který dokáže v případě opakovaného odkladu splátek prodražit i tu sebevíc výhodnou půjčku. Odklad nakonec „odklepla“ i vláda (Češi si díky tomu odložili splátky u půjček za 351 miliard korun – pozn.). Půjčka se mi i nadále úročí a já vím, že výsledná částka, kterou budu muset uhradit, rozhodně nebude nejnižší,“ uzavírá své vyprávění Martin.
Do stejné situace se může dostat každý z nás
S půjčkou má podle aktuálních informací zkušenost zhruba každý druhý Čech. V současné době splácí nějaký druh půjčky cca 30 % tuzemských domácností. Bohužel řada z nich si netvoří dostatečné rezervy, které by jim pokryly případný výpadek příjmů (podle ekonomů má jít o rezervy ve výši 3 – 6 měsíčních výdajů – pozn. redakce). Stačí tak dlouhodobá nemoc, výpověď z pracovního poměru nebo vleklá ekonomická krize a problém je na světě. Co dělat, pokud se dostanete do prodlení se splácením? Tady je praktické desatero:
- Nezlehčujte situaci: Nic nevyřešíte tím, že budete upomínky házet do koše a situaci zlehčovat. Strkat hlavu – lidově řečeno – „do písku“ vás totiž může dostat ještě do závažnějších problémů. Proto si přiznejte, že je situace komplikovaná, a začněte ji co nejdříve řešit.
- Neprodleně kontaktujte věřitele: Pokud už dopředu víte, že další splátku půjčky prostě nezvládnete uhradit, informujte o této skutečnosti věřitele, u něhož máte půjčku sjednanou. Poskytovatel půjčky se pak vyjádří, co lze udělat pro to, abyste situaci společně zvládli.
- Domluvte se na odkladu splátek: Navrhnout může třeba odklad splátek (tzv. splátkové prázdniny), u kterých stačí uhradit jednorázový poplatek a splátku odložit o měsíc/e. Pamatujte ale na to, že opakované splátkové prázdniny navyšují výslednou cenu půjčky.
- Sjednejte si nový splátkový kalendář: S poskytovatelem půjčky se můžete domluvit také na nově nastaveném splátkovém kalendáři. Měsíční splátky si tak jednoduše snížíte nebo zvýšíte a domluvíte se třeba na novém termínu splátky (ideálně po tom, co vám dorazí výplata na účet).
-
- Využijte vládních úlev: Od 17. dubna 2020 je v souvislosti s koronavirovým opatřením možno odložit splátky většiny půjček a úvěrů. Nejde však o plošné prominutí splácení, o odklad je potřeba požádat u své banky nebo nebankovní společnosti. Žádosti jsou zpravidla vyřizovány obratem. Počítejte ale s tím, že i během odkladu se půjčka i nadále úročí.
- Neberte si další půjčky: „Nelepte“ jednu půjčku půjčkou druhou. Stanete se předlužení a dostanete se do začarovaného kruhu, z něhož není tak snadné uniknout.
- Zvyšte své příjmy: K práci si najděte třeba víkendovou brigádu a zvyšte tak své příjmy.
- Refinancujte nebo konsolidujte: Využijte možnosti refinancování nebo konsolidace půjček. Díky tomu si totiž můžete sloučit vícero půjček do jednoho většího balíku a splátku hradíte pouze jednomu poskytovateli. Ten vám zpravidla dokáže nabídnout také výhodnější úrok nebo splatnost rozložit na delší dobu.
- Řešte problém s pojišťovnou: Pokud máte sjednáno pojištění schopnosti splácet, hned pojistnou událost nahlaste na pojišťovnu a nechte si poradit, jak při jejím vyřizování dále postupovat, abyste získali odpovídající pojistné plnění.
Popřemýšlejte o insolvenci: Pokud nic z výše uvedeného nepomáhá a dluhy vám přerostly přes hlavu, je na místě zvážit vyhlášení osobního bankrotu. Počítejte s tím, že cesta k životu bez dluhů rozhodně nebude snadná, odměnou vám ale bude klidný spánek a poučení pro příště.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.