Co dělat, když předčasně ukončíte studium

Čím dál tím větší procento mladých se po úspěšném dokončení střední školy rozhodne pokračovat ve studiu na škole vysoké. Nutno ovšem podotknout, že ne každému žákovi se v honbě za titulem podaří dojít až do zdárného konce. Někdy za tím stojí přílišná lenost, tíživá životní situace, zajímavá pracovní nabídka a jindy zas vědomosti, které jsou jednoduše nad možnosti konkrétního člověka. Co ovšem dělat v momentě, kdy studium ukončíte předčasně a nejlépe ještě v průběhu semestru? Na to se podíváme hned záhy.

Nečiňte unáhlená rozhodnutí, být studentem je výhodné

Pokud z vysoké školy hodláte přestoupit na jiný obor nebo už se prostě jen nechcete nadále učit, je důležité si uvědomit, že status studenta je v mnoha ohledech výhodný. Jestli pro vás tedy není nikterak složité postoupit do dalšího semestru, neváhejte a prodlužte své setrvání v daném vzdělávacím zařízení. Buďto získáte čas navíc pro hledání zaměstnání a nebo dostatek prostoru se naučit na další přijímačky. Nebudete navíc muset platit zdravotní ani sociální pojištění, o to se postará stát.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Můžete se stát samoplátcem zdravotního pojištění

Jestli už chcete kapitolu na dané vysoké škole definitivně uzavřít a nemáte přitom potíže s financemi, nic vám nebrání stát se samoplátcem zdravotního pojištění, čili osobou bez zdanitelných příjmů, čehož lze docílit jednou jedinou návštěvou vaší zdravotní pojišťovny. Minimální měsíční záloha pro rok 2020 je stanovena na 1 971 Kč. Tu budete platit během lichých měsíců a v momentě přijetí na jinou vysokou školu za vás bude zálohu opět odvádět stát.

Úřad práce se o odvody taktéž postará

Ještě výhodnější metodou, jak bezpečně překlenout období mimo studium, je přihlásit se do evidence na úřadu práce. Stát za vás bude platit nejen zdravotní, ale i sociální pojištění, které se navíc počítá do náhradní doby na starobní důchod. Za určitých podmínek máte dokonce nárok na podporu v nezaměstnanosti, to se ovšem týká jen velmi malého procenta studentů.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.