Co dělat, když vám omylem přijdou cizí peníze na účet

Podnikatelský účet

Pro mnohé je to možná lákavá představa a příjemné překvapení. Nutno však podotknout, že pokud vám na bankovní účet přijdou peníze omylem, je zapotřebí je vrátit. Proč? To se vám pokusíme vysvětlit tím, že celou problematiku dopodrobna rozebereme. Tak pojďme na to!

Stát se to může hned. Náhodou.

Kdy taková situace vlastně nastane? Nejde o nic neobvyklého. Někdo vyplňuje ručně platební příkaz na internetu ve svém bankovnictví a omylem splete číslice. No a výsledné chybné označení pak bude znamenat, že peníze přijdou někomu, kdo na ně nemá právní titul a vůbec si je nevyžádal. Nejde však jen o takovou situaci. Zpravidla však vždy půjde o omyl odesílatele peněz, který je pro posouzení situace podstatný.

Poslal jsem peníze jinam. Jak to řešit?

A jak řešit to, když vy jako odesílatel peněz pošlete obnos na jiný účet? Nejlepší je se zkontaktovat s bankou ihned po zjištění tohoto omylu. Zeptejte se, zda s tím banka sama nemůže něco udělat. Nemůže-li banka nic dělat, vyžádejte si alespoň kontakt na osobu, která omylem vaše peníze dostala a písemně (i elektronicky) ji požádejte o vydání peněz zpět. Nebude-li vám osoba chtít vydat peníze, nebo pokud s vámi nebude komunikovat, určitě pošlete další výzvu s tím, že bude kontaktovat, že osoba nemá právní nárok na danou částku, šlo o podstatný omyl a ze strany příjemce peněz se jedná o bezdůvodné obohacení, na které lze tuto osobu i žalovat.

Bezdůvodné obohacení, ale i trestný čin

Dle občanského zákoníku jde o takzvané bezdůvodné obohacení. O znamená obohacení, na které není žádný právní nárok a nevyplývá z žádné právní causy. To znamená, že pokud byste si obnos, který vám omylem přišel na účet nechali, může vás na tuto částku osoba, která vám peníze poslala, žalovat v občanskoprávním řízen. To však není vše. Půjde-li o částku “nikoli nepatrnou” a bude-li dán váš úmysl přisvojení si této částky po tom, co ji omylem získáte do své moci (na váš účet), může takové vaše jednání splňovat i skutkovou podstatu trestného činu zatajení věci dle § 219 trestní zákoníku. Můžete jít do vězení až na jeden rok, nebo vám může být zakázaná činnost.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.