Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatí mzdu
Čekáte na výplatu vždy do konkrétního dne v měsíci? Nejspíše ano, takže patříte mezi většinu lidí. Pokud peníze dorazí včas, je všechno v pořádku, nicméně pravdou se může stát i opak. Pak budete čekat zřejmě marně. Smutná situace. Když už peníze nepřijdou týden či delší dobu, zřejmě to nevydržíte a půjdete za šéfem. Ten bude buď slibovat, nebo řekne, že na výplatu nemá. Nevyplacení mzdy je považováno za přestupek, jehož se zaměstnavatelé dopouštějí stále častěji. Jak byste v takovémto případě jako zaměstnanci měli postupovat? To vám prozradíme v následujících řádcích.
Zaměstnavatel musí dodržet termín
Samotný zaměstnavatel je povinen vyplatit mzdu v daném sjednaném termínu. Mzda je splatná po vykonání konkrétní pracovní činnosti, nejpozdější datum splatnosti je ale do konce měsíce. Jestliže nedojde k vyplacení mzdy máte jako zaměstnanec možnost bránit se formou žaloby u soudu.
Zaměstnanec mám nárok i na úroky z prodlení
Mimo samotné nevyplacené mzdy má zaměstnanec také nárok na úroky z prodlení. Jestliže navíc dojde k prodlení delšímu 15 dní, můžete jako zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní poměr. Počítat je také třeba s tím, že nárok na mzdu může být promlčen, a to do 3 let od dne, kdy bylo stanoveno datum splatnosti. Jestliže je ovšem nárok potvrzen písemnou formou od zaměstnavatele, nárok trvá 10 let!
Jde to i bez soudu
Poměrně efektivní a ne tolik zdlouhavý je i mimosoudní proces vymáhání mzdy. Vsadit můžete na specialisty, kteří se o vše postarají. Stačí jen vyplnit formulář online a nechat si bezplatně provést revizi vašeho případu. Nevyplacená mzda se tak už nemusí do příštích měsíců stát vaším strašákem. Váš rozpočet tak nemusí být nijak výrazně ohrožený. A na koho se spolehnout? Třeba u specialistů níže.
Zdroj infografiky: ePohledavky.cz
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.