Co je apostilační doložka
Termín apostilační doložka je z oblasti finančnictví poměrně známý, a tak určitě není od věci soustředit se na jeho význam. Využívána bývá apostilační doložka výhradně dokumentů, které slouží k zahraničnímu administrativnímu styku. U tuzemských dokumentů apostilační doložku určitě nenajdeme. Pokusme se tedy přesně osvětlit, oč se vlastně jedná, kdo je jejím vydavatelem a v jakých situacích se nejčastěji využívá a je nutné s ní tedy počítat.
Definice apostilační doložky
Apostilační doložka je označována jako apostila a jedná se o doložku, která se již tradičně připojuje k různým oficiálním listinám. Jejím hlavním úkolem je prověření pravosti konkrétního dokumentu a podpisu, který je na něm uveden. Jestliže na dokumentu tento typ doložky je, můžeme si být jisti jeho pravostí. Na oficiální úrovni tak ihned všichni ví, že se v žádném případě nenudná o podvrh a nic se již dále nezjišťuje.
Apostila nahradí jiná ověření
Apostilační doložka dokáže bez větších potíží nahradit všechny ostatní dokumenty, které mají sloužit k ověření pravosti toho či onoho dokumentu. Typickým dokumentem, který je postilou také opatřen, je Úmluva o zrušení požadavku ověřování určitých cizích veřejných listin. V zahraničí tato úmluva nemusí být nijak lustrována, jelikož prostě a jednoduše obsahuje danou apostilační doložku, která svědčí její pravosti.
Apostilní orgán a jazyk apostily
Apostilním orgánem je v České republice Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Právě ono dokáže ověřovat listiny opatřené zmiňovanou apostilační doložkou. U listin vydané v rámci justičních orgánů dochází k ověření na Ministerstvu spravedlnosti České republiky. Jazykem apostily je ten, kterým se mluví v zemi, v níž byla apostilační doložka vydána. Jedná se tedy o oficiální mateřský jazyk konkrétního státu.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.