Co je negative pledge u hypotéky
Hypotéky patří mezi nejznámější a neposkytovanější úvěry v současnosti. Rozhodně lze tvrdit, že si je lidé berou a budou brát i v budoucnosti. Bydlení je totiž součástí života každého z nás a bez kvalitního domu či bytu se zkrátka a jednoduše neobejdeme. Hypotéky jsou také do značné míry specifická a mohou skýtat spousty různých úskalí. Typický je především negative pledge. Spousta lidí tento pojem nezná, což je škoda. Pokud totiž o tomto termínu člověk něco ví, může s ním počítat.
Termín negative pledge
Když se řekne negative pledge, značí to zcizení prodeje dané nemovitosti. Určitý dům je díky negative pledge zatížen věcným břemenem. To se pochopitelně vztahuje k určité finanční společnosti. Nejčastěji se jedná o banku anebo nebankovního poskytovatele hypoték. Jestliže si vezmete hypotéku, pak se musíte smířit s tím, že poskytovatel bude mít v katastru nemovitostí zřízeno na vaší nemovitosti věcné břemeno. V případě nějakých potíží se splácením vám může bankovní dům či jiný poskytovatel prostřednictvím exekučního příkazu majetek zabavit.
Právní nárok bank na zápis
Zástavní právo je bankám a poskytovatelů hypoték umožněno na základě zákona. V katastru nemovitostí jsou tak zapsány subjekty, které zčásti patří bankám či jiným finančním institucím. Pokud se rozhodnete hypotéku refinancovat u jiné finanční instituce, bude s tím muset i díky negative pledge ta stávající v každém případě souhlasit.
Nedejte na sliby bank
Půjdeme-li do praxe, zjistíme, že bankovní domy často slibují to, že dům nebude obstaven v případě neschopnosti splácet, nicméně v praxi tomu může být úplně jinak. Záleží samozřejmě na konkrétní bankovní instituci, u které máte hypotéku uzavřenou. V mnohých případech není problém si spočítat hypotéku a najít si konkrétní podobu, která vám bude vyhovovat. Nemovitost tak obstavena být nemusí.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.