Co je švarc systém
Pojem švarc systém je nejen u nás v České republice poměrně vžitý. Na našem území se usadil již před více než 20 lety. Jedná se v podstatě o největšího nepřítele státní pokladny. Samotné označení švarc pochází z německého výraz schwarz, který označuje černou barvu. Jinými slovy, jedná se o zaměstnávání lidí načerno bez vědomí finančních úřadů a dalších důležitých státních institucí. Švarc systém je samozřejmě ryze nelegální záležitostí, nicméně je stále hojně praktikován, protože přináší jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele mnohé nesporné výhody. Na ně a také na mínusy tohoto systému se budeme soustředit, přičemž si ukážeme i možnosti jeho eliminace.
Výhody hlavně na straně zaměstnavatele
Nesporné výhody švarc systému jsou především na straně zaměstnavatele. Ten totiž nemusí platit jinak stabilní zálohy na daně, sociální i zdravotní pojištění. Měsíčně se jedná o vcelku solidní sumy, takže díky jejich neplacení zaměstnavatel ušetří velké množství finančních prostředků. U zaměstnance může spočívat výhoda v tom, že nemusí peníze nikde danit a dostane je přímo na ruku bez jakýchkoli okolků.
Nevýhody jsou logicky u zaměstnance
Je-li zaměstnanec v určité pracovní pozici načerno, žije v podstatě v jedné velké nejistotě. Zaměstnavatel za něj není při zaměstnávání načerno vůbec nijak zodpovědný. Nemusí mu tedy platit nemocenskou ani jiné další poplatky. Zaměstnanec také nemá nárok na dovolenou. Vše je tedy ryze na domluvě se zaměstnavatelem, která má pochopitelně v drtivé většina ústní charakter. V případě nesrovnalostí se tak zaměstnanec ničeho kloudného nedomůže.
Mnohdy marný boj proti švarc systému
Proti švarc systému se snaží bojovat zejména státní aparát, nicméně zákonodárci pouze zvyšují postihy za tuto činnost. Zaměstnavateli hrozí momentálně pokuta až 10 milionů korun. Minium pokuty je stanoveno na 250 000 korun. Následně může finanční úřad ještě vymáhat i doplacení daně.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.