Co je to ransomware

01_ransomware

Počítačové viry byly součástí života uživatelů počítačů již dávno před nástupem internetu. Šířily se v té době na disketách a dalších fyzických nosičích. V dnešní době všudypřítomného internetu existuje kromě klasických virů i celá řada dalších škodlivých programů, které mají své specifické úkoly prováděné ve prospěch toho, kdo je vytvořil či vypustil. Jedním z nich je i tzv. ransomware. Jak funguje a v čem tkví jeho nebezpečí pro uživatele počítačů?

Ransomware

Ransomware je programem, který zašifruje obsah počítače tak, aby k němu jeho uživatel ztratil přístup. V některých případech je potom zašifrován samotný přístup do systému počítače. Uživatel je následně vyzván k zaplacení výkupného, na jehož základě je mu přístup navrácen.

Cílem takového útoku jsou často velké firmy či státní instituce, nezřídka jsou ale cíleny i na běžné uživatele. Ti se totiž zabezpečení svých počítačů často nijak zvláště nevěnují a útok tak nemusí být veden nikterak sofistikovaně. Dalším problémem je fakt, že reakce bezpečnostních složek je v globálním prostředí internetu velmi komplikovaná a útočník je vypátrán a potrestán jen velmi zřídka.

Ransomwarové kódy jsou přitom volně dostupné a využívat je proto může prakticky kdokoliv.

02_ransomware

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co dělat, když ransomware zaútočí?

Zbavit se škodlivého softwaru není nic složitého. Dokáže to většina běžných antivirových programů a pro tento účel je také vytvořena řada bezplatných utilit. V případě uzamčení systému jako takového pomůže většinou i jeho přeinstalování.

Odstranění ransomwaru však bohužel neznamená obnovení souborů. Zde záleží na tom, jak moc sofistikovaný je konkrétní ransomwarový kód. Ty jednodušší lze překonat pomocí některých nástrojů na dešifrování, existují ale i takové, které dešifrovat zkrátka nejdou. V takovém případě je bohužel třeba považovat soubory za ztracené.

Pokud se totiž odhodláte výkupné zaplatit, nemáte nejmenší záruku toho, že vám bude přístup k souborům skutečně vrácen.

Prevence

Zabezpečení svých počítačů (ale také mobilních zařízení, kterých se vše výše uvedené týká také), je třeba věnovat maximální pozornost. Operační systém by měl mít vždy nainstalované všechny aktualizace, stejně jako veškerý další software, typicky internetové prohlížeče. Počítač by měl být také vybavený aktuálním antivirovým programem.

Velmi důležitou součástí ochrany počítače je zodpovědnost při otevírání emailových příloh či otevírání pochybných odkazů uvedených v emailech z podezřelých a neznámých adres. Sebelepší antivirový program nezachrání počítač před ransomwarem, pokud jej člověk do systému sám vpustí neopatrným chováním.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.