Co je to sezónní povinné ručení a komu se vyplatí

Týká se to většinou seniorů, ale existuje i spousta jiných lidí, kteří své auto nepoužívají – až na dva měsíce v roce, většinou ty prázdninové, kdy vyrážejí na dovolené, či pendlují mezi chalupou a domovem. V takovém případě se může vyplatit sezónní povinné ručení, kdy platíte pouze v rámci určité sezóny. Velmi vhodné je pro osoby, které vědí, že svůj dopravní prostředek nebudou několik měsíců v roce potřebovat. Jedná se typicky o sněžné skútry, motorky nebo třeba kabriolet.

Sezónní povinné ručení vs. krátkodobé pojištění

Pokud se rozhodnete využívat sezónní povinné ručení, nemusíte v době, kdy vůz není pojištěn, dávat značky do depozitu. Takže pojišťovna uzavírá se svým klientem smlouvu o povinném ručení, kde jsou vyznačeny měsíce, po které je dopravní prostředek pojištěn. Tato smlouva se uzavírá klidně i na dobu neurčitou a stejným způsobem ji vede i pojišťovna. Pokud potřebujete změnit měsíce pojištění (například delší léto), smlouva je flexibilní, nemusíte ji ukončovat a uzavírat znovu.

Letní a zimní sezóna

Typicky se sezónní povinné ručení rozděluje na dvě období: na letní a na zimní sezónu. Letní sezóna je od 1. dubna do 31. října a zimní sezóna od 1 října do 30. dubna. Pojišťovny většinou poskytují nejkratší dobu pojištění na tři měsíce v roce, nejdelší doba pojištění je pak devět měsíců. Tento druh pojištění je tak vhodný například pro motorkáře, kteří v zimě ani vyjet na vozovku nesmějí.

Vyplatí se to cenově?

A teď už zbývá odpovědět jen na otázku: kolik to stojí? Většina pojišťoven se snaží, aby byl tento produkt atraktivní, a tak je cena sezónního povinného ručení odstupňována podle poměrové ceny toho, kolik by stálo roční povinné ručení. To znamená přibližně délka sezony používání dopravního prostředku k délce roku.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.