Co možná nevíte o zdravotním pojištění

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Zdravotní pojištění je jednou z povinných daní, jejímuž placení se nikdo z nás nevyhne. Ačkoli má na území České republiky dlouholetou tradici, mnozí občané ještě stále věří různým nepravdám a omylům, které o něm kolují. V tomto článku vám poskytneme informace, které vám doposud možná unikaly.

Zdravotní pojištění – jak se věci opravdu mají

Poměrně velké procento populace se domnívá, že ze zdravotního pojištění se je možné kdykoli odhlásit. To ale samozřejmě není pravda, jelikož jak jsme zmínili v úvodu, jedná se o povinnou daň. Možné je pouze přejít k jinému, komerčnímu produktu.

Myslíte, že když přejdete z jedné pojišťovny do druhé, můžete ušetřit peníze? Nenechte se mýlit. Společnosti, kterých se na českém trhu nachází sedm, vám sice mohou nabídnout nějaké benefity, sazba zdravotního pojištění je ovšem stanovena zákonem. Ušetřit na něm tedy nelze.

Částka vypočtená z měsíční hrubé mzdy je ve všech případech stejná a proto tedy nevěřte ani člověku, který tvrdí, že její výše podléhá rodinné situaci. Daňové úlevy a slevy platí pouze v případě daně z příjmu fyzických osob.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Další skutečnosti o zdravotním pojištění

Když nemáte žádný měsíční příjem, zdravotní pojištění se vás netýká? Ani tady s vámi nemůžeme souhlasit. Pokud nejste OSVČ, zaměstnanec nebo státní pojištěnec, máte v roce 2020 jako osoba bez zdanitelných příjmů povinnost hradit měsíčně 1 971 Kč.

Pokud se kromě stálého zaměstnání věnujete také vedlejší činnosti, sociální pojištění při výdělku do 83 603 Kč ročně hradit nemusíte. Zdravotní pojišťovny ovšem neošálíte. Odvody na zdravotním pojištění se vás týkají i při výdělku pár tisíc korun.

V případě dohody o pracovní činnosti platíte zdravotní pojištění pouze při překročení měsíčního limitu 2 999 Kč. U dohody o provedení práce je limit stanoven na 10 000 Kč.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.