Co může nastat po skončení smlouvy na dobu určitou

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Poměrně nedávno na veřejnost prosákly spory mezi reprezentačními trenéry a tuzemským hokejovým svazem. Miloš Říha a Václav Varaďa se bouřili proti tomu, že jim oznámení o jejich konci bylo poskytnuto až skrze média. Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král se však proti nařčení z neseriózního jednání bránil, jelikož oba pánové moc dobře věděli, co podepisují. Před dvěma lety jim byla předložena smlouva na dobu určitou a ta jasně stanovuje, od kdy do kdy spolupráce potrvá. Jaké scénáře mohou nastat poté?

Zaměstnavatel se rozhodne prodloužit smlouvu na dobu určitou

Pracovní smlouva na dobu určitou má vcelku jasná specifika. V dokumentu je uveden počátek i konec spolupráce, přičemž maximální rozsah, na který mohou obě smluvní strany přistoupit, jsou tři roky. Tento typ smlouvy může být ze zákona prodloužen pouze jednou (pokud se nejedná o sezónní práci), takže pokud si vás zaměstnavatel hodlá ponechat a nechce přitom ještě spadnout do smlouvy na neurčitou dobu, může tak učinit, když se bude řídit zmíněnými pravidly.

Zaměstnavatel vám nabídne smlouvu na dobu určitou

Pokud se ve firmě osvědčíte nebo už ze zákona nemůžete dostat k podpisu další smlouvu na dobu určitou, uzavře s vámi zaměstnavatel smlouvu na dobu neurčitou. Ta nezná žádné časové mantinely a šéf se s vámi může rozloučit jen za předpokladu, že k tomu bude mít opravdu pádné důvody (snižování stavů, problém s pracovní kázní). Jestli chcete v brzké době žádat o hypotéku, banky v mnoha případech tuto pracovní smlouvu přímo vyžadují, aby si byly jisti stálostí vašich příjmů.

Při výpovědi smlouvy na dobu neurčitou musíte počítat s dvouměsíční výpovědní lhůtou, která slouží jako šikovná nástroj zaměstnanci i zaměstnavateli. Firma totiž může využít čas na hledání náhrady, vy naopak k pátrání po nové práci.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Zaměstnavatel smlouvu neprodlouží

Zaměstnavatel nemá povinnost automaticky prodloužit smlouvu na dobu určitou ani v případě, že je s vaší prací spokojený. Když jednoduše uplyne předem stanovená lhůta, dojde k ukončení pracovního poměru a neexistuje ani žádná výpovědní lhůta. Zaměstnavatel pak není povinen vás o konci spolupráce nijak informovat, jelikož tato skutečnost vyplývá z dokumentu jako takového (tím pádem dáváme za pravdu zmíněnému Tomáši Královi). Výjimkou jsou pouze sezónní práce, kdy by měl zaměstnavatel upozornit pracovníky alespoň tři dny předem.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.