Co považují pojišťovny v rámci cestovního pojištění za rizikové sporty? 

sport

Chystáte se na dovolenou snů a neobejdete se bez adrenalinových sportů? Pak byste měli vědět, v jakém případě je pojišťovna ochotná platit za vaše újmy na zdraví. Kolo, lyže, nebo plavba na jachtě není to samé jako skok z padáku. Jak se v tom vyznat?

Ujasněte si, co vlastně chcete

Pokud vyrážíte do zahraničí, je lepší si informace ohledně pojištění zjistit ještě před odjezdem. Který sport je a není rizikový, ví nejlépe vaše pojišťovna. Názory na rizikové sporty se mohou pojišťovnu od pojišťovny zcela různit. Ptejte se přímo ve vaší pojišťovně.

Někdy se může stát, že adrenalinové sporty vám pojišťovna při vzniklých úrazech nemusí vůbec proplatit.

Například u cyklistiky platí, že úrazy, které se vám na kole stanou mimo vyznačené cesty, vám pojišťovna neuhradí. Zkrátka tam, kde není cesta na kole povolena, není pojišťovna zodpovědná za vaše. Jinými slovy se pojištění často nevztahuje ani na bike park nebo dokonce singletrack.

Podobné je to i s jízdou na lyžích. Pokud budete machrovat s lyžemi mimo sjezdovku nebo budete s lyžemi jezdit mezi stromy, je dost pravděpodobné, že se vás pojišťovna nezastane. Dobře kryti můžete být jen na sjezdovce, ale už ne třeba ve snowparku, i když je třeba přímo pod sjezdovkou. Takže výlety mimo cyklostezky nebo sjezdovky raději sami nepokoušejte bez nadstandardního pojištění.

sport

Foto: Pixabay

Dobrodružství v horách

Pokud se vydáte do hor, kde nadmořská výška přesáhne 3000 metrů, je také nutné se pojistit na vysokohorskou túru, tedy je nutné mít vyřízené pojištění rizikových sportů. Při výstupu ve švýcarských Alpách z ozubnicové železnice můžete klopýtnout i ve chvíli, kdy budete vystupovat z vláčku. Pokud si v takovém případě zlomíte kotník, buďte si jistí, že pojišťovna nad takovým úrazem zavře obě oči. Ošetření si pak budete muset hradit sami.

Připojištění rizikového sportu, který provádíte ve výšce vyšší, než je 3000 metrů nad mořem. se zkrátka vyplatí. Nemusí jít jen o zlomenou nohu, nýbrž se mohou vyskytnout například i dýchací potíže, nevolnost z velké výšky, pád z výšky, nebo může dojít ke ztrátě orientace za nepříznivého počasí.

Dobré pojištění je třeba i při vodních sportech. Nejčastější sporty označené jako vysoce rizikové jsou například jachting na volném moři, potápění bez instruktora do hloubky větší než 10 m apod. Pokud se s jachtou budete pohybovat od pobřeží dál, je možné, že takovou situaci vyhodnotí pojišťovna jako vysoce extrémní.

Kvůli vyššímu riziku úrazu u některých rizikových sportů je u pojištěného stanovena přirážka na pojistném téměř 100 až 200 procent. V případě, že se budete v zahraničí pouštět do takových aktivit se to ale rozhodně vyplatí.

Zdroje informací: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-kola-lyze-jachta-i-vylet-vlackem-co-je-rizikove-a-co-ne-urcuje-pojistovna-234241

https://www.yespojisteni.cz/cestovni-pojisteni/rizikove-extremni-a-nepojistitelne-sporty-jake-cinnosti-sem-patri/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.