Co přinese poslední vlna EET

EET

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Poslední vlna elektronické evidence tržeb by měla začít platit první den příštího měsíce. Tedy od 1. května 2020. Koho všeho se bude týkat? A co bude znamenat pro nové uživatele? Na to všechno se dnes pokusíme zaměřit. Pojďme na to.

Nové skupiny podnikatelů

Pokud se nic nezmění, další vlna EET by měla začít právě na prvního máje. To bude znamenat, že EET budou muset mít podnikatelé, kteří dosud nemuseli. Půjde o lékaře, advokáty, taxikáře, zemědělně a drobné živnostníky, mezi něž můžeme zařadit například švadleny, elektrikáře, instalatéry nebo truhláře. Všechny tyto skupiny si tedy do prvního květnového dne budou muset EET pořídit. A nejen to. Musí také navštívit finanční úřad, kde požádají o údaje k přihlášení do systému EET. Máte-li datovou schránku, můžete tak učinit přes Daňový portál. Pozor si však musejí dát i ti podnikatelé, kteří již EET používají. PO třech letech se tento certifikát musí obnovit. I oni tak musí navštívit úřad.

Zjednodušení režimu

Můžete také zažádat o takzvaný zjednodušený režim. ten si vyřídíte stejně jako ten standartní. Tento režim je určen zejména pro podnikatele a živnostníky, kteří mají při výkonu své profese problém s přístupem k internetu. V takovém případě musí živnostník nadále evidovat tržby a vydávat stvrzenky, avšak ty nebudou obsahovat kód FIK, nýbrž jen PKP. Aspoň jednou za 5 dní pak musíte EET připojit k internetu a poslat úřadům údaje.

Když máte malý obrat

Pokud máte nízké obraty v hotovosti, nemusíte žádat úřad o autentizační údaje a certifikát. Musíte však zajít na finanční úřad, aby vám povolil možnost evidovat ve zvláštním režimu. Pokud splníte podmínky, bude vám vyhověno. Mezi ně patří, že nejste plátce DPH, nesmíte mít více než dva zaměstnance a příjmy z tržeb nejsou u vás vyšší než 600 000 Kč za rok. Splňujete-li kritéria, bude vám tento režim povolen. vyzvednete si na finančním úřadě bloček s účtenkami a ty budete pak při výkonu vaší profese vyplňovat ručně. Originál pak dáte zákazníkovi a kopii archivujete. Do 20 dní od konce čtvrtletí pak odevzdáte sumář tržeb na finančním úřadě.

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.