Co se děje, když dojde k výpadku jakéhokoliv léku
V posledních měsících se Česká republika, stejně jako celá řada dalších zemí Evropy i mimo ni, potýká s nedostatkem řady léků od antibiotik po léky na dětskou horečku. Je proto zajímavé podívat se blíže na to, jak v takovém případě na danou situaci reagují příslušné statní organizace, tedy především Ministerstvo zdravotnictví a Státní úřad pro kontrolu léčiv.
Léky, jejich registrace a změny v distribuci
Každý lék musí samozřejmě projít procesem registrace u Státního úřadu pro kontrolu léčiv. V současné době je u nás takto registrováno 56 000 léků, z toho 8 000 je v prodeji. Držitel registrace musí Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv oznamovat veškeré změny týkající se distribuce, tedy zahájení prodeje, jeho ukončení i přerušení a výpadky. Kromě náhle vzniklých situací, které se týkají právě výpadků, musí oznámení přijít nejpozději dva měsíce po zahájení prodeje, respektive nejpozději dva měsíce před jeho ukončením.
Foto: Pixabay
Když lék zmizí z prodeje
Ve chvíli, kdy dojde k ukončení, nebo přerušení prodeje některého léku, Státní úřad pro kontrolu léčiv ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví posoudí závažnost vzniklé situace především to, zda je na trhu dostupná použitelná alternativa. V případě, že za lék není náhrada, začne Ministerstvo zdravotnictví situaci řešit a snažit se získat na světovém trhu náhradu, do té doby mohou lékaři předepisovat léky, které u nás zatím nejsou registrované a které lékárna následně objedná v zahraničí. Je třeba zmínit, že v takové situaci leží odpovědnost za případné komplikace po užití léku na lékaři.
V případě, že se výpadek dotkne léku užívaného v život ohrožujících stavech, objednávku provádí přímo Ministerstvo zdravotnictví po konzultaci se Státním úřadem pro kontrolu léčiv.
Zdroje informací: https://www.sukl.cz/nedostupnost-leciv-v-cr
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.