Co v novém roce zdraží a co naopak zlevní
Dnes se zaměříme na služby, u kterých můžeme čekat, že budou v příštím roce zdražovat. Podíváme se i na ty, které budou levnější. Na čem si připlatíme? Pojďme na to.
Změny cen MHD
V Praze by se neměly ceny za MHD nijak zvyšovat, což je pro Pražany pozitivní. V jiných městech tomu tak však nemusí být. Ceny za městskou hromadnou dopravu se budou zvyšovat v Olomouci, tam až od dubna. Základní jízdenka tak bude stát 18 korun místo 12. Naopak celoroční kupon zlevní z 3200 na 2950 korun. Zdražovat se budou ceny jízdenek i v Hradci Králové. Jízdenka zde bude k mání za 30 korun.
Energie
Můžeme také očekávat zdražení zejména vodného a stočného. Vyšší ceny však od 1. května nebudou tak citelné, jelikož se mění DPH na tuto službu. Z 15 % na 10 %, což výslednou ceny jistě ovlivní. Naopak u tepla se můžeme pravděpodobně těšit na snižování cen. Ovlivní to již zmíněná změna DPH i výhodnější ceny plynu, za který platily společnosti. Zlínský a Ústecký kraj pak nejspíše zažije připlácení za vodu. Její zdražení pak ovšem opět ovlivní snížení DPH.
Svoz odpadů a nemovitosti
V Praze se bohužel budou muset její obyvatelé připravit na největší zdražení svozu komunálního odpadu. Poplatky budou růst o 30 %. Z nynějších cen od 86 do 5737 korun. Nejde však jen o Prahu, i další města se připravují na účtování vyšších cen za svoz odpadů. Jde však jen o změny v řádech několika desítek korun. Například v Rakovníku, Kladně, Hradci Králové, Olomouci, Zlíně, Novém Jičíně a dalších. Nejspíše budou růst i nájmy ve městech. Velké společnosti pronajímající nemovitosti připouští, že budou růst nájmy asi u ¼ nemovitostí. Navíc se na zvyšování nájemného chystají i města u svého městského bydlení. Například v Opavě nebo Svitavách. I na toto se tedy budou muset obyvatelé těchto měst připravit.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.