Co vše řešit při ručení nemovitostí
Jen málokdo se dnes v současné uspěchané době obejde bez půjčky na bydlení. Spousta z nás chce bydlet v novém a snaží se najít co možná nejoptimálnější alternativy, které existují. Každá hypotéka ovšem vyžaduje ručení nemovitostí. Děje se tak logicky proto, že banka se musí nějakým vhodným způsobem krýt pro případy, že by její klient nedokázal splácet. Jak to tedy s ručením nemovitostí vlastně je a funguje i nebankovní půjčka bez ručení nemovitostí?
Pozor na zástavní právo třetí osoby
Jestliže se na konkrétní objekt vztahuje zástavní právo třetí osoby, měli byste počítat s tím, že danou nemovitostí nebudete moci ručit. Většinou se tak stává v případě, že je konkrétní nemovitost již stavbou, jež je pro účely zastavení použita někým jiným. Všechny důležité informace týkající se zástavního práva naleznete pochopitelně přímo v katastru nemovitostí. Ten si můžete pochopitelně prolistovat sami a najít si v něm tolik potřebné informace, které se vám budou hodit.
Ručit lze pouze českou nemovitostí
Vědět je nutné také fakt, že lze ručit pouze ryze českou nemovitostí. Vlastníkem daného domu tudíž musí být osoba mající české státní občanství. Celková výše hypotéky je závislá zejména na kompletní výši ceny daného domu. Standardně se ručení pohybuje do nějakých 70 % ceny konkrétního objektu nebo pozemku.
Potřebné dokumenty k nemovitosti
K nemovitosti se vztahuje hned několik důležitých dokumentů, bez kterých se v žádném případě neobejdete. Jmenovat bychom měli hlavně následující:
– Nabývací titul k objektu (smlouva o zakoupení, darování),
– výpis z katastru nemovitostí (starý maximálně 3 měsíce),
– snímek pocházející z katastrální mapy (starý maximálně 1 měsíc),
– odhad tržní ceny nemovitosti,
– pojistná smlouva k objektu,
– územní rozhodnutí a geometrický plán,
– časový plán čerpání peněz,
– stavební povolení.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.