ČR má jedny z nejdražších hypoték v EU. Na vině je euro

hypotéka

Sledujete průměrnou úrokovou sazbu hypoték? Pokud ano, nejspíše jste zjistili, že se aktuálně nachází někde okolo 5 %. V březnu činila konkrétně 4,62 %. Počítat je třeba s tím, že ještě půjde nahoru. Jen pro srovnání, v březnu minulého roku byla průměrná úroková sazba hypoték 1,94 %. Až neuvěřitelné. V podstatě se jedná o nejprudší nárůst hypotečních sazeb v tuzemsku. Češi si na bydlení bohužel půjčují za nejhorších podmínek v celé EU. Jasně to dokladuje i přehled společnosti OX Czechia.

Pětiprocentní úrok realitou

Brát si dnes hypotéku není jednoduché. Počítat je totiž třeba v dubnu s již pětiprocentním úročením.Zajímavý je také rozhovor člena bankovní rady Tomáše Holuba, který poskytl pro agenturu Reuters. Nijak nevyloučil, že by sazby neměly jít ještě dále nahoru. Jen pro připomenutí, ona hranice 5 % se měla stát pro bankéře jakýmsi stropem.

Jedny z nejdražších hypoték v Evropě

Ano, v ČR nepochybně jsou. Stačí se podívat na konec ledna letošního roku. Hůř na tom byly už jenom tři státy, a to konkrétně Lotyšsko, kde se půjčoval s úrokem 9,28 %, Rumunsko s úrokem 4,73 % a Maďarsko. Tady činil úrok 4,52 %. Z dalších zemí s poměrně drahými hypotékami jmenujme Polsko mající úrok 3,74 % nebo Litvu. Tady je úrok 3,46 %.

Euro v hlavní roli

Mezi zeměmi s nejhoršími podmínkami pro hypotéku, tedy konkrétně mezi 10 zeměmi je 6, jež nemají přijato euro. Snad jen Dánsko a Švédsko jsou na tom velmi dobře, ač euro nepoužívají. Mají podobnou politiku jako Evropská centrální banka. Právě ona ještě stále drží hypotéky poměrně nízko. Problémem vysokých úrokových sazeb u hypoték v ČR je tedy především absence členství v eurozóně. Nelze totiž předpokládat, že si ECB sazby udrží, nicméně na ty, jež mají centrální banky mim o eurozónu jen tak nedosáhne. Pro mnohého Evropana dobré zjištění. Skeptický přístup k eurozóně by se tak mohl u Čechů pomalu změnit. Alespoň k něčemu by to zřejmě bylo. Jen je třeba říct, že v dubnu se ještě vracet mnohem přísnější posuzování podmínek pro poskytnutí hypoték.

Zdroje info: Euro Area Statistics, Národní banky vybraných zemí, Hypoindex.cz, https://annakuhnova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=785675

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.