Další protesty v Samsungu: Boj za lepší podmínky zasáhl tentokrát indickou továrnu

Po jihokorejské stávce přichází další vlna protestů, tentokrát v Indii. Zaměstnanci továrny v Čennaí stávkují již 11 dní s cílem získat lepší pracovní podmínky a uznání nově založených odborů.

Odbory v centru dění

Po nedávné stávce zaměstnanců Samsungu v Jižní Koreji čelí tato globální společnost dalšímu významnému protestu, tentokrát v Indii. V jihoindickém státě Tamilnádu se již 11 dní účastní stávky asi 1 500 pracovníků továrny Samsung v Čennaí. Tito dělníci, kteří vyrábějí domácí spotřebiče, požadují zlepšení pracovních podmínek, vyšší mzdy a především uznání své nově založené odborové organizace – Samsung India Labour Welfare Union (SILWU).

Protest přichází v období, kdy Samsung zažívá růst zisků díky technologickému rozvoji a rozmachu na poli umělé inteligence. Stejně jako jihokorejští zaměstnanci, i ti indičtí požadují, aby se tento růst projevil i na jejich mzdách a pracovních benefitech. Zatímco jihokorejské odbory vyhlásily časově neomezenou stávku, indičtí dělníci zatím zůstávají v táboře poblíž továrny, kde každý den čekají na vyřešení jejich požadavků.

Protest v době reforem

V době, kdy indický premiér Naréndra Módí usiluje o zvýšení zahraničních investic a představuje Indii jako alternativu k Číně, vyvstávají zmíněné problémy spojené s pracovní silou v zemi. Stávka upozorňuje na špatně placené zaměstnance, omezená pracovní práva a nejisté pracovní podmínky.

Zástupce Centra indických odborů (CITU), A Soundararajan, potvrdil, že hlavním požadavkem stávkujících je uznání nových odborů a zajištění možnosti kolektivního vyjednávání. Přibližně 90 % zaměstnanců v továrně v Čennaí patří do nově vzniklé organizace SILWU. Průměrná mzda dělníků činí 25 000 rupií (cca 298 dolarů), což pro mnohé z nich nestačí na pokrytí stále rostoucích životních nákladů. Odbory požadují postupné navýšení platů o 50 % v průběhu následujících tří let.

Spory o pracovní podmínky

Jedním z hlavních bodů stížností dělníků je nesnesitelný pracovní tlak. Podle CITU musí zaměstnanci dokončit výrobu jednoho výrobku, například ledničky nebo pračky, za pouhých 10 až 15 sekund, a to bez přestávky po dobu čtyř až pěti hodin. Kromě toho tvrdí, že podmínky v továrně jsou nebezpečné a že byli nuceni opustit nově založené odbory pod hrozbou represí vůči nim i jejich rodinám.

Samsung však všechna obvinění popírá a tvrdí, že se plně řídí platnými zákony. Společnost vydala prohlášení, ve kterém uvádí, že blaho jejích zaměstnanců je na prvním místě, a oznámila, že již probíhají jednání s cílem vyřešit všechny spory.

Změny ve vedení Samsungu

Situace okolo odborů v Samsungu se stává o to zajímavější, že až do roku 2020 byla společnost známá tím, že odbory v zásadě neuznávala. K této změně došlo po mezinárodním tlaku, kdy byl předseda společnosti obviněn z manipulace s trhem. Tato událost vedla ke zpřísnění kontroly nad Samsungem a nakonec i k povolení odborů.

Podle odborníků, jako je ekonom práce Shyam Sundar, se nadnárodní společnosti jako Samsung často snaží zabránit vzniku externích odborů prostřednictvím různých taktik. Jednou z nich je podpora tzv. „interních odborů“, které jsou vedeny zaměstnanci a podléhají větší kontrole ze strany vedení. Další častou taktikou je najímání mladých, nekvalifikovaných pracovníků, především z venkovských oblastí, kterým jsou slibovány stálé pozice po absolvování stáže. Tyto sliby však často zůstávají nenaplněny.

Zdroje info: Reddit, https://www.bbc.com/news/articles/c7488w85n00o

Náhledové foto: Pixabay