Daniel Čapek: Zaměstnanecké benefity stále fungují

Daniel Čapek

Motivace zaměstnanců se řadí mezi poměrně často diskutované oblasti. Není se čemu divit, jelikož spokojený zaměstnanec je předpokladem optimálně fungující společnosti. A v době, kdy zaměstnavatelé šetří každou korunu, ještě více sahají po různých benefitech, kterými mohou své zaměstnance motivovat. Já jsem si na toto téma povídal s Danielem Čapkem, generálním ředitelem společnost Pluxee (dříve Sodexo Benefity).  

Mnohé firmy na tom aktuálně nejsou ekonomicky nejlépe. Přesto si chtějí udržet zaměstnance. Jak na to?

V březnu letošního roku jsme dělali průzkum trhu mezi firmami a zaměstnanci, ze kterého vyšlo, že je velký nepoměr mezi tím, jak jsou spokojeni zaměstnanci s benefity, a jak dobře si myslí firmy, že zaměstnance motivují. 75 % zaměstnavatelů se domnívá, že jsou zaměstnanci spokojeni, přitom je realita taková, že pouze 47 % zaměstnanců odpovědělo, že jsou s benefity spokojeni. Vidím tu opravdu velký prostor firem pro zlepšení, ať už se jedná o benefity spojené s tím, být více pánem svého času, jako jsou home office, flexibilní pracovní doba či počet dní dovolené, nebo finanční a nefinanční benefity.

Hodně se hovoří o psychickém zdraví zaměstnanců. I tady lze počítám z hlediska zaměstnavatele něco dělat…

Kromě větší pracovní flexibility přinesl COVID-19 ještě jednu pozitivní věc – otevřel celé téma zdraví velmi důrazně, a i firmy v České republice si uvědomily, že by o to duševní u svých zaměstnanců měly začít pečovat. Ať chceme nebo ne, psychické zdraví neoddělíme od toho fyzického. Zaměstnavatelům proto doporučujeme volnočasové benefity, které pokrývají širokou škálu zboží a služeb, ze kterých si zaměstnanci mohou vybrat, jak své zdraví komplexně podpoří, např. psychologické poradentství a terapie, koučink, sportovní aktivity, vitamíny a produkty na podporu imunity, dovolené, wellness, kulturu nebo sport. Kromě toho také zaměstnavatelé mohou své zaměstnance i přímo edukovat. U nás v Pluxee třeba pravidelně pořádáme týdenní festival zaměřený na psychické a fyzické zdraví s vybranými odborníky.

Co firemní benefity? Byly regulovány a mnozí zaměstnavatelé na ně do určité míry zanevřeli. Nebo ne?

Dle dat z našeho průzkumu vyplývá, že 94 % firem se tento rok rozhodlo zachovat nebo navýšit firemní benefity. U benefitů na volný čas i stravování dále zůstává podpora státu v podobě daňového zvýhodnění, i když se pravidla trochu mění. Jedním z hlavních důvodů vysokého zájmu o benefity je i nízká nezaměstnanost a z toho plynoucí nutnost pro firmy odlišit se na trhu práce. Proto firmám vyhovuje to, že jsou účelově vázané. To znamená, že je mohou zaměstnanci utratit v jasně definovaných kategoriích. Firmy tak mohou zaměstnancům říci, že je chtějí podporovat v kvalitním trávení volného času, ať už v péči o zdraví, sportování nebo vzdělávání.

Jaké jsou vůbec trendy na trhu práce?

Pracovní trh prochází velkými změnami, s velmi rozdílnými očekáváními jednotlivých zaměstnanců, například v oblasti well-beingu. Chceme proto firmám a jejich zaměstnancům poskytovat digitální řešení ještě více odpovídající jejich aktuálním potřebám. I proto jsme se jako Pluxee vyčlenili ze skupiny Sodexo, abychom se soustředili výhradně na benefity, a budeme silněji investovat do digitálních řešení, abychom mohli nadále dodávat ty nejlepší služby na trhu.

Co takové obědy, jejich cena roste. Lze ušetřit s benefity?

Stravenky jsou ideálním prostředkem, jak zaměstnancům efektivně přilepšit v tomto drahém období. Firmy ale jejich potenciál ani zdaleka nevyužívají. Nejčastější hodnota příspěvku na stravování je u našich klientů aktuálně 130 Kč za den. To však je částka, za kterou se nelze najíst již nikde v republice. Jen pro představu, průměrná cena oběda v České republice v březnu 2024 byla 190 Kč. Firmy tak mají opravdu velký prostor, jak mohou zaměstnance podpořit a zároveň využít i daňovou optimalizaci pro sebe.

Co taková stravenková karta. Jak funguje?

Stravenková karta je moderní digitální řešení, které poptává čím dál více firem. Zaměstnanci je nejčastěji dobíjena částka za každý v uplynulém měsíci odpracovaný den. Kartu si mohou také nahrát do mobilu a platit pomocí Apple Pay, uživatelé Android zas díky aplikaci Pluxee e-platba. Uživatelé stravenkových karet Pluxee mohou těmito kartami platit ve více než 48 tisíc provozovnách. Pravidelně také pořádáme cashbackové akce, díky kterým mohou získat až 15 % z každé transakce zpět na svůj stravenkový účet.

Daniel Čapek

Daniel Čapek: Foto se svolením Daniela Čapka

Jaké jsou trendy v zaměstnaneckých benefitech?

Téměř polovina zaměstnavatelů v našem průzkumu uvedla, že upravují a přizpůsobují benefitní balíček dle potřeb zaměstnanců. Mezi top 5 nejžádanějších benefitů zaměstnanci zařadili: benefity pro volný čas, finanční benefity – 13. a 14. plat, bonusy a prémie, dále příspěvky na dovolenou, dorovnání platu v nemoci a na pátém místě se umístil příspěvek na dopravu do zaměstnání.

Benefity zaměřené na ženy. Mohou si ženy vybírat ve velkém?

Díky volnočasovým benefitům si ženy mohou vybírat z opravdu pestré nabídky zboží a služeb. Máme partnerské kliniky, kde si mohou udělat různé testy a vyšetření zaměřené právě na ženy a zaplatit benefity. Dále provozovny zaměřující se na pohybová cvičení, fyzioterapie, doplňky stravy, vitamíny, terapie. Velmi žádané jsou také služby reprodukční medicíny, která je v současné době obrovské téma.

Medailonek:

Daniel Čapek je generálním ředitelem společnosti Pluxee (dříve Sodexo Benefity), největšího poskytovatele zaměstnaneckých benefitů v České republice. Čapek do skupiny Sodexo nastoupil v roce 1996 a od té doby zastával různé pozice v různých odvětvích. Má zkušenosti jako ředitel IT a logistiky, marketingu a obchodu. Mimo jiné získával zkušenosti také v zahraničí, v letech 2008-2011 působil na pozici generálního ředitele divize Sodexo – Řešení pro motivaci v Číně

Daniel Čapek: Náhledové foto se svolením Daniela Čapka

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.