Dánsko vládne dostupnosti bydlení, Česko na konci žebříčku

dum

Překvapivé zjištění nové studie otřásá zažitými představami o cenách nemovitostí. Zatímco Dánsko je známé jako jedna z nejdražších zemí v Evropě, právě zde si obyvatelé mohou pořídit vlastní bydlení za nejméně měsíčních platů. Jak je na tom Česko?

Dánsko

Navzdory pověsti jedné z nejdražších zemí Evropy, Dánsko překvapivě dominuje v dostupnosti bydlení. Podle studie společnosti BestBrokers, která analyzovala trh s nemovitostmi v 62 zemích, je Dánsko nejdostupnější zemí v Evropě. Průměrná nemovitost o velikosti 100 metrů čtverečních stojí Dány 114 měsíčních čistých mezd.

To je o to pozoruhodnější, když uvážíme, že ceny zboží a služeb jsou v Dánsku o 43 % vyšší než evropský průměr, jak uvádí Eurostat. Přesto si Dánové mohou dovolit nemovitosti dříve než obyvatelé jiných evropských zemí, a to díky relativně vysokým příjmům a nižším cenám nemovitostí v porovnání s mzdami.

Porovnání s ostatními evropskými zeměmi

Na druhém a třetím místě žebříčku dostupnosti bydlení v Evropě jsou Irsko a Švédsko. V Irsku stojí nemovitost 123 průměrných čistých platů, zatímco ve Švédsku je to 129 platů. Přestože tato čísla naznačují, že by průměrný obyvatel těchto zemí mohl našetřit na dům za 10 let, je třeba vzít v úvahu, že tato čísla nezohledňují výdaje na běžný život, jako je jídlo nebo bydlení.

Na opačném konci spektra se nacházejí právě Česká republika a Slovensko. U nás stojí průměrný dům 274 měsíčních mezd, což znamená, že na jeho koupi by bylo potřeba spořit téměř 23 let. Pokud by někdo dokázal ušetřit polovinu svého platu, čekalo by ho zhruba 50 let spoření. V druhém jmenovaném státě stojí průměrný dům o rozloze 100 metrů čtverečních 297 průměrných měsíčních mezd.

Hypoteční sazby v Evropě

Důležitým faktorem při koupi nemovitosti jsou také hypoteční sazby. Studie BestBrokers analyzovala reálné úrokové sazby, tedy sazby upravené o inflaci, ve třetím čtvrtletí roku 2024. Nejvyšší reálné sazby jsou v Rusku, kde dosahují 12,3 %. Lotyšsko a Polsko se rovněž nacházejí vysoko s 6,65 % a 5,1 %.

Na druhé straně spektra jsou země jako Švédsko a Belgie, kde jsou reálné hypoteční sazby záporné, což znamená, že skutečné náklady na půjčku jsou nižší než nominální úroky.

Jak si stojí svět ve srovnání?

V celosvětovém měřítku je nejdostupnější zemí pro koupi domu Jihoafrická republika, kde lidé potřebují 71 průměrných platů na koupi nemovitosti o velikosti 100 metrů čtverečních. Spojené státy jsou na druhém místě, kde k pořízení nemovitosti postačí 76 průměrných mezd.

Na opačném konci je Nepál, kde je potřeba 684 průměrných platů, nebo Turecko s 631 platy.

Zdroje info: https://www.euronews.com/business/2024/10/02/is-this-the-most-affordable-country-in-europe-to-buy-a-home, https://www.bestbrokers.com/forex-brokers/the-global-cost-of-homes-in-2024-comparing-the-real-mortgage-interest-rates-and-home-prices-around-the-world/

Náhledové foto: Pixabay