Dávky pro zdravotně postižené v roce 2019

Výplata

Jak stát pomůže zdravotně postiženým osobám v tomto roce? Podíváme se na parametry, podmínky a výši nejčastějších příspěvků a sociálních dávek pro tyto osoby. Mezi ty patří například příspěvek na mobilitu, na zvláštní pomůcku nebo Pojďme tedy na to!

Příspěvek na zvláštní pomůcku

Pomůcky pro postižené mohou být někdy velmi drahé. Od toho je tedy tato sociální dávka. Pokud si osoba nemůže nějakou dovolit, použije příspěvek. Praxe potvrzuje, že na přiklepnutí určité časti musí jít (ve valné většině případů) o osobu:

a)       s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí,

b)      těžce sluchově postiženou,

c)       těžce zrakově postiženou.

Za příspěvek pak lze pořídit různá naslouchátka, speciálně upravit vůz nebo plošiny na schody a podobně. Jsou tady také pravidla o příjmu žadatele. Pokud jde o pomůcku do 10 tisíc korun, je udělen příspěvek pro ty, kdož (společně s členy domácnosti) mají příjem nižší, než je osminásobek životního minima. Je-li pomůcka dražší jak 10 tisíc, příjem se neposuzuje.

Příspěvek na pořízení automobilu

Pokud postižený kupuje vozidlo, může mu stát pomoci i s tímto nákladem. Zde však existují odlišná pravidla. Zákon stanoví, že nárok má pouze osoba s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí nebo člověk s hlubokou mentální retardací. Osoba se musí každý měsíc pravidelně dopravovat a být schopna sama řídit či se v autě přepravovat. Samotná výše je pak v rozmezí od 100 tisíc do 200 tisíc. Částka se odvíjí od příjmu domácnosti následovně:

a)       200 tisíc – příjem menší než 8násobek životního minima (ŽM),

b)      180 tisíc – příjem od 8násobku do 9násobku ŽM,

c)       160 tisíc – příjem od 9násobku do 10násobku ŽM,

d)      140 tisíc – od 10násobku do 11násobku ŽM,

e)      120 tisíc – od 11násobku do 12násobku ŽM,

f)        100 tisíc – příjem vyšší než 12násobek ŽM.

Příspěvek na mobilitu

Poslední dávkou, kterou si představíme, je příspěvek na mobilitu. Pro něj je nejdůležitější, jestli máte průkaz osoby se zdravotním postižením. Typy ZTP nebo ZTP/P. Nemáte-li jej, musíte nejdříve zažádat o jeden z těchto průkazů. Žádá se na úřadu práce a ten předá formulář okresní správě sociálního zabezpečení. Ta vás odkáže na posudkového lékaře.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.