Dílny jednou za 14 dní pouze půl roku a absence klasické pracovní výchovy: Smutná realita českého školství
Neustále slýcháme o tom, že děti by se měly učit všestrannosti. Ostatně hovořil o tom už Komenský. Dnes ale fungují základní školy trochu jinak. Jasně, rámcový vzdělávací program umožní vytvoření toho školního přímo na míru dané školy. Přesto lze ale říct, že školy se snaží hlavně nabízet co nejvíce jazyků, moderní vybavení IT technikou a další věci. Rodičům se doslova podbízí, jelikož potřebují žáky. Prostor pro dílny a pracovní výchovu je minimální. Lze říct, že i v rámci komunistického školství před rokem 1989, kdy byly přesné osnovy, pracovní činnosti fungovaly jinak.
Dílny jsou, ale hodinová dotace minimální
Ano, v mnohých školách jsou i vcelku solidně vybavené dílny. Často ale jen speciálními lavicemi.Přímo třeba takové aku nářadí do škol se už vzdělávacím institucím objednávat nechce. Tedy až na výjimky. Děti mají dílny v podstatě v jednom ročníku jedno jediné pololetí, jednou za 14 dní. Dovedete si asi představit, kolik toho stihnou. No, zřejmě budou všechny studované a budou ovládat hned několik jazyků zároveň. Každé dítě by mělo umět zabít hřebík nebo něco přišroubovat.
Pěstitelské práce? Většinou ne
Ve školách se často školní pozemky zrušily. Vznikla dětská hřiště a jiné prostory, které jsou určené dětem. Když si ale žák vyzkoušel, jako to je, pokud se vysadí semínko a následně rostla rostlinky, rozhodně v praxi viděl něco, co se mu může hodit. Samozřejmostí je naučení se starostlivosti o rostlinku v praxi. Dívat se na tento proces na vidu rozhodně není ničím, co by bylo tak poučné jako praxe. Dříve se jednalo o běžnou záležitost.
Kam půjdou manuálně zručné děti?
Další otázka k řešení. V současné době se otevírá stále menší množství učňovských oborů. Ač se snaží školy pomocí dotací a grantů studenty přitáhnout, realita je zcela odlišná od té v době, kdy byly Husákovy děti ještě dětmi. Na střední školy s maturitou se dostaly pouze děti, jež na to skutečně měly. Dnes berou gymnázia fakticky každého, kdo má ruce a nohy. tedy většina z nich Ta prestižní ne. Na středních školách bez nějakého zaměření na obor se ocitá stále více šikovných lidí. Ti se mohli vyučit a následovně třeba studovat daný obor hlouběji. Systém je třeba změnit, ne každý může být nezbytně studovaný. A jestli stojí dílny stát moc peněz? To je přece úplně jedno, ve finále se vše vrátí v podobě šikovných mladých lidí.
Zdroje info: Vlastní zkušenosti autora, https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2400148-vrati-se-do-skol-povinne-dilny-firmy-si-slibuji-vetsi-prestiz-manualnich-profesi, https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/vratit-dilny-do-skol-chybi-cas-i-penize-40063372
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.