Dluh Američanů na kreditních kartách: Skutečné nebezpečí, nebo mediální humbuk?
Každý den se setkáváme s informacemi o narůstajícím dluhu občanů USA na kreditních kartách. Zprávy, které nás obklopují, často vytvářejí dojem finanční katastrofy. Ale jak to skutečně je? Tuto situaci okomentoval i Timur Turlov, generální ředitel společnosti Freedom Holding Corp. a zakladatel společnosti Freedom Finance Europe.
Dluh na kreditních kartách neohrožuje americkou ekonomiku
17. srpna byl zveřejněn zápis z červencového zasedání Federálního výboru pro volný trh neboli FOMC. Výbor je hlavním orgánem měnové politiky amerických Federálních rezerv. Většina zástupců výboru upozorňovala na inflační rizika. Zástupci chtěli i delší setrvání v kontrakční měnové politice a zvýšení sazeb o 25 bázických bodů.
S nástupem informačního věku se dluh Američanů na kreditních kartách stal oblíbeným tématem médií. Zprávy o překročení hranice 1 bilionu dolarů v dluhu na kreditních kartách tedy neunikly nikomu. Média mají ráda senzaci, a tak bylo zjevné, že situace vypadá alarmující. Objem dluhů roste, klíčová sazba dosáhla historického maxima za poslední dvě desetiletí, ale ekonomika se zatím nehroutí. Ale jak reálná je hrozba spojená s dluhy občanů USA?
Struktura dluhu: Hypotéky dominují
Podle Timura Turlova je nejdůležitější si přiblížít strukturu dluhu obyvatel USA. Hypotéky tvoří 70 % dluhu, zatímco 9 % připadá na autoúvěry a stejný podíl na studentské půjčky. Kreditní karty zastupují pouze 6 % celkového dluhu, zatímco zbylých 5 % patří do kategorie „vše ostatní“. Zajímavým faktem je, že 88 % spotřebitelských úvěrů bylo uzavřeno za období nízkých úrokových sazeb, což znamená, že úrokové příjmy občanů rostou pomaleji než klíčová sazba.
Růst dluhu ve srovnání s ekonomikou
V druhém čtvrtletí roku 2023 dosáhl celkový dluh Američanů na kreditních kartách 17,06 bilionu dolarů. Pro lepší porovnání je potřeba vzít v úvahu ekonomické ukazatele. Na konci roku 2019 byl dluh na kreditních kartách 927 miliard dolarů, při HDP USA 21,8 bilionu dolarů, čistém majetku domácností 110 bilionů dolarů a čisté hodnotě nemovitostí 19,4 bilionu dolarů. Na konci druhého čtvrtletí roku 2023 se tato čísla zvýšila na 1,02 bilionu dolarů, 27 bilionů dolarů, 141 bilionů dolarů a 28,7 bilionů dolarů.
Za dva a půl roku se tak dluh zvýšil o 8 %, zatímco HDP a majetek domácností vzrostly o 48 %. Úrokové výdaje obyvatelstva z disponibilního příjmu zůstávají pod 10 %, což je mnohem nižší hodnota než během globální finanční krize v roce 2008, kdy dosahovaly přes 13 %.
Investování v době změn
Investoři by měli zůstat klidní a vnímat informace bez emocí, bez ohledu na senzace médií. Hlavními zjištěními z této analýzy jsou, že ekonomika roste rychleji než dluh na kreditních kartách a obsluha těchto dluhů je pro spotřebitele relativně snesitelná.
Zdroj info: Timur Turlov, https://freedom24.com/
Náhledové foto: Pixabay