Dočkáme se elektrického aerotaxi již za čtyři roky?

letiště

Cestování po Evropě je nedílnou součástí práce mnoha a mnoha lidí z nejrůznějších oborů. V současné době mají na výběr mezi klasickou leteckou dopravou, v jejímž případě jsou ale omezeni letovými řády aerolinek, a navíc se jedná o neekologický způsob dopravy, či sice zelenou, ale pomalou železniční dopravou. Pro ty nejvýše postavené připadá v úvahu ještě létání bizjety, tedy malými soukromými tryskáči na objednávku. Velkým mínusem tohoto způsobu dopravy je však velmi vysoká cena a také významné emise. Řada startupů i zavedených firem se proto snaží o zavedení individuální letecké dopravy, která však bude současně cenově přijatelná a ekologická. Zdá se, že poměrně blízko tomuto cíli je nizozemská společnost Electron Aviation.

Electron Aviation

Electron Aviation plánuje asi od roku 2027 spustit službu aerotaxi mezi největšími evropskými městy. Zpočátku by mělo být výchozím letištěm holandské Twente. Zákazník by si tam objednal let do některé z evropských metropolí, společnost jej tam přepraví a zajistí mu transfer do jeho finální destinace. V této podobě nezní koncept samozřejmě nikterak převratně, hlavním lákadlem je v tomto případě letadlo, které chce společnost provozovat.

letiště

Foto: Pixabay

Co od letadla čekat?

Společnost Electron Aviation vyvíjí vlastní stroj Electron 5. Jedná se o letadlo na elektrický pohon s kapacitou pět cestujících a doletem 500 km při plné obsazenosti. Cestovní rychlost tohoto letadla bude 300 km/h. Při plné obsazenosti by měla průměrná cesta například z Twente do Paříže vyjít na nějakých 225 euro, tedy necelých 5 500 korun na osobu. To je cena více než přijatelná prakticky pro všechny cestující na služební cesty, ti si navíc budou moci cestu plánovat podle svých potřeb, a firmy nebudou muset mít výčitky z používání neekologického způsobu dopravy. Je velmi pravděpodobné, že mezi městy, které by společnost obsluhovala, se objeví i Praha.

Před společností však stojí jeden významný problém, kterým je dovyvinutí a především certifikace letounu pro pravidelný provoz. To je proces, který může skutečné odstartování celého projektu zkomplikovat a posunout. Je ale pravděpodobné, že služby tohoto typu se v nějaké podobě dočkáme ještě do konce desetiletí.

Zdroje informací: https://flyelectron.eu/

https://www.businessairnews.com/hb_aircraftpage.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.